W Bydgoszczy powstanie nowy podziemny parking. W razie zagrożenia będzie również pełnić rolę schronu

2025-07-23 14:49

W najbliższych latach do Bydgoszczy co roku trafiać będzie około 30 milionów złotych z budżetu państwa na ochronę ludności i zadania związane z obroną cywilną. Pierwsze inwestycje już ruszają – miasto przygotowuje m.in. budowę nowoczesnych podziemnych parkingów pełniących także funkcję schronów. Rządowe wsparcie pozwoli też na rewitalizację placu Piastowskiego oraz poprawę infrastruktury służb ratunkowych i miejsc ukrycia. To największy systemowy program finansowania bezpieczeństwa od 1989 roku. Szczegóły poniżej.

W Bydgoszczy powstanie nowy podziemny parking. W razie zagrożenia będzie również pełnić rolę schronu

i

Autor: UM Bydgoszcz

Historyczne wsparcie dla Bydgoszczy. 30 mln zł rocznie na obronę cywilną i bezpieczeństwo mieszkańców

W ciągu najbliższych lat Bydgoszcz może liczyć na znaczące, coroczne wsparcie z budżetu państwa w wysokości około 30 milionów złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną na zadania z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, co oznacza realne inwestycje w bezpieczeństwo mieszkańców. Pierwsze z nich ruszą już wkrótce, a na liście znajduje się m.in. rewitalizacja placu Piastowskiego z budową podziemnego parkingu, który w sytuacji kryzysowej ma służyć jako miejsce schronienia.

- Pierwszy raz w Polsce zapewnione są środki – to 0,3% PKB każdego roku – na zadania takie jak budowa schronów i miejsc schronienia, magazynów powodziowych, wyposażenie straży pożarnych, na to wszystko co jest potrzebne w sytuacji wprowadzenia najgorszego ze stanów, stanu „W”. To stabilne finansowanie zadań obrony cywilnej to największa zmiana od 1989 roku – mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.

Pierwsza transza już rozdysponowana. Inwestycje w bezpieczeństwo

W ramach pierwszej transzy do Bydgoszczy trafi ponad 31 milionów złotych. Środki zostaną wykorzystane na poprawę infrastruktury energetycznej oraz wsparcie miejskich służb: straży pożarnej i miejskiej. Część pieniędzy zasili także modernizację już istniejących miejsc schronienia. Wsparcie to jest możliwe dzięki nowej ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej, obowiązującej od początku roku. Ustawa nakłada nowe obowiązki na samorządy, ale jednocześnie otwiera dostęp do państwowych funduszy.

Schrony z funkcją codziennego użytku. Bydgoszcz stawia na praktyczne rozwiązania

– Obrona cywilna wymaga zdecydowanego wzmocnienia - podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dlatego chciałbym podziękować za rządowe wsparcie na ten cel. Jednocześnie musimy szukać mądrych i praktycznych rozwiązań. Dlatego już na etapie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zaczęliśmy zakładać, że miejsca schronienia powinny być wykorzystywane także na co dzień. Tym bardziej, że ich budowa będzie dużym wysiłkiem finansowym. Stąd pomysły związane z budową schronów, które mogą pełnić też funkcje podziemnych parkingów. To jedne z najbardziej oczekiwanych inwestycji. Liczę, że będą pełnić wyłącznie taką funkcję.

Pierwsze projekty zostaną zrealizowane w Śródmieściu – na placu Piastowskim – oraz przy ul. Powstańców Wielkopolskich, w sąsiedztwie stadionu Polonii i Komendy Wojewódzkiej Policji. Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja, a rządowy program zakłada, że prace planistyczne mają zakończyć się do końca 2026 roku.

Rewitalizacja placu Piastowskiego i schronoparkingi

Kluczowe dla realizacji inwestycji było uchwalenie przez Radę Miasta miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla placu Piastowskiego. Zakłada on nie tylko ochronę historycznej zabudowy i zwiększenie powierzchni zielonych, ale także funkcjonowanie targowiska bez stałej zabudowy oraz budowę podziemnego parkingu – nowoczesnego, a zarazem wielofunkcyjnego.

Pod ziemią ma znaleźć się od 260 do nawet 400 miejsc parkingowych. Część przestrzeni zostanie przeznaczona na magazyny dla kupców oraz – co najważniejsze – na miejsca schronienia dla okolicznych mieszkańców.

Drugi schronoparking powstać ma przy ul. Powstańców Wielkopolskich, w miejscu obecnego parkingu naziemnego. Miasto prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi budową w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jednak zdobycie rządowego dofinansowania daje możliwość zrealizowania projektu także wyłącznie w oparciu o fundusze publiczne.

Bydgoszcz przykładem dla innych. Model skandynawski inspiracją

Wprowadzenie w Polsce stabilnego systemu finansowania zadań obrony cywilnej to rozwiązanie bez precedensu. Jak zapowiedział wojewoda Sztybel, podobne inwestycje będą realizowane także w innych polskich miastach. Model wykorzystania parkingów jako miejsc schronienia funkcjonuje od lat w krajach skandynawskich, a teraz ma szansę zadomowić się również w Polsce.

RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?
Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?
Tężnia solankowa na Bagrach