Bydgoszczanie pamiętają Kaskadę! Charakterystyczny budynek znajdował się przy ul. Mostowej
Jakiś czas temu wrzuciliśmy na naszą facebookową stronę zdjęcie dawnej restauracji, choć bardziej pasowałoby tu określenie – baru mlecznego znajdującego się na rogu Starego Rynku i ulicy Mostowej. Kaskada była bardzo charakterystycznym punktem Śródmieścia, w której przez blisko 40 lat bydgoszczanie, a także odwiedzający nasze miasto mogli skosztować ciepłe posiłki tuż przy samej starówce. Jak się okazuje, choć punkt ten zniknął na stałe z bydgoskich map – mieszkańcy doskonale pamiętają lokal, wielu również za nim tęskni.
Pod zdjęciem pojawiło się kilkaset lajków i mnóstwo komentarzy. Wielu użytkowników zwróciło uwagę, że można tam było „tanio i smacznie” zjeść, miejsce to miało również swój klimat. Kiedy wybudowano słynną Kaskadę? Przypomnijmy historię lokalu.
Kiedy powstała Kaskada? Jej wygląd od razu wzbudzał kontrowersje
Jak podaje portal film.kujawsko-pomorskie.pl – choć była budynkiem brzydkim, zgodnym z ówcześnie obowiązującym wzorem architektonicznym (głęboki PRL) – było to miejsce kultowe nawet po wielu latach po upadku komuny w Polsce. Restauracja Kaskada została wybudowana w 1969 roku i była jednym z najważniejszych punktów całego miasta!
Jej budowa rozpoczęła się 6 lutego 1968 roku, a charakterystyczny wygląd bryły od początku wzbudzał kontrowersje. Budynek powstał według projektu architekta miejskiego Andrzeja Melocha, członka SARP O. Bydgoszcz od 1957 roku. Zmarł on w 2006 roku i nie dożył momentu, gdy jego dzieło po czterech dekadach zostało rozebrane na oczach całego miasta.
Jeszcze w latach 70. w lokalu prezentowali się artyści z Estrady Bydgoskiej, a do wejścia głównego ustawiały się długie kolejki. O restauracji powstał również film dokumentalny, którego trailer możecie zobaczyć pod spodem.
Kiedy zamknięto Kaskadę? Co powstało w jej miejscu?
3 stycznia 2008 roku, dokładnie po 39 latach od otwarcia, Kaskada została zamknięta na stałe. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa i postanowił go zlikwidować. Rozbiórka betonowego bloku miała miejsce w latach 2011-2012. Wtedy też Sowa postanowił zbudować to miejsce w nowy, zupełnie inny sposób. Odtworzył m.in. dawną ulicę Jatki.
W nowych kamienicach (charakterystyczny szklany budynek) ulokowane zostały nowe restauracje – przede wszystkim słynna restauracja Sowa naprzeciwko cukierni pod tym samym brandem. Pojawiły się tam również kluby, kwiaciarnia, a także sklep sieci Biedronka.