Miodowe lata

i

Autor: AKPA, YouTube/screen

Serial

Widzisz podobieństwo pomiędzy Flinstonami a Miodowymi latami? To nie przypadek!

2023-12-27 14:56

Jeśli oglądałeś w dzieciństwie kreskówkę „Flinstonowie”, a następnie polski sitcom, „Miodowe lata” – z pewnością zauważyłeś podobieństwo. Mamy dwóch przyjaciół: jeden duży brunet, drugi mały blondyn. Jeden jest typowym ekstrawertykiem, a drugi mu się przyporządkowuje. Od tego silniejszego, bardziej charakterna jest tylko jego żona, której się słucha. Podobieństwo bajki dla dzieci i serialu komediowego jest tak mocne, że aż trudno uwierzyć, że to przypadek. I nie jest! Szczegóły poniżej.

„Miodowe lata” a „Flinstonowie”. Serial dla dzieci przypomina polski sitcom

Gdy oglądam powtórkę słynnych „Miodowych lat” mam w głowie „Flinstonów”, starą kreskówkę opowiadającą o przygodach dwóch wesołych rodzin jaskiniowców. Kiedy jednak powracam do dzieciństwa i obejrzę fragment „Flinstonów” – przed oczami pojawiają mi się „Miodowe lata”.

Zawsze myślałem, że to tylko moje osobiste skojarzenie. Popytałem jednak znajomych i jak się okazuje – nie jestem jedyny! Spytałem również o tę tezę kolegów z redakcji – również ją potwierdzili. Postanowiłem zgłębić ten temat, bo już wtedy zdawałem sobie sprawę, że nie ma mowy o przypadku.

Premiera „Miodowych lat” miała miejsce 38 lat po premierze „Flinstonów”

Premiera „Miodowych lat” miała miejsce w 1998 roku, natomiast „Flinstonów” w 1960. Czy zatem twórcy „Miodowych lat” zainspirowali się prawie 40 letnią (wówczas) kreskówką dla dzieci? Oczywiście nie! Sitcom powstał na licencji amerykańskiego sitcomu stacji CBS z lat 1952-1956 wyprodukowanego przez Jackie Gleason Enterprises. I tu dochodzimy do punktu kulminacyjnego!

Twórcy „Flinstonów” zainspirowali się popularnym amerykańskim sitcomem z lat 50.

The Honeymooners

i

Autor: YouTube/screen

Wystarczy przeczytać o historii studia Hanna-Barbera Productions założonego przez Williama Hannę i Josepha Barberę. Twórcy stworzyli masę kreskówek m.in. „Scooby Doo”, „Jetsonowie”, „Miś Jogi”, czy właśnie „Flinstonów”. Nigdy nie ukrywali oni, że tworząc ostatnią z produkcji zainspirowali się serialem z lat 50. „The Honeymooners” (ang. honeymoon – miesiąc miodowy), czyli oryginalnych amerykańskich „Miodowych lat”.

Polskie „The Honeymooners”. Norek i Norton to kanalarze, a Kramden i Krawczyk pracują w transporcie publicznym

Czy możemy zatem dopatrzyć się we „Flinstonach” „Miodowych lat”? Naturalnie! Polski sitcom jest bowiem kalką tego amerykańskiego. Kierowca autobusu Ralph Kramden - czyli polski motorniczy Karol Krawczyk i jego przyjaciel kanalarz Ed Norton czyli Tadzio Norek to sąsiedzi, przyjaciele i przedstawiciele klasy pracującej, którzy co rusz mają pomysł na to, jak się dorobić.

Kuchnie Kramdenów i Krawczyków są identyczne. Punktów wspólnych jest więcej

kuchnia

i

Autor: YouTube/screen

Ralph często kłóci się ze swoją żoną Alice, czyli w polskiej wersji Alą (Aliną) Krawczyk. Para drze ze sobą koty, choć w rzeczywistości okazuje sobie miłość. Fabuła zarówno wersji oryginalnej, jak i polsatowej toczy się najczęściej w kuchni. Co więcej – mieszkanie Kramdenów i Krawczyków wygląda tak podobnie, że gdyby nie fakt, że oryginał był nadawany w czerni i bieli, moglibyśmy tych pomieszczeń nie rozróżnić.

Ralph/Karol

i

Autor: YouTube/screen

Charaktery bohaterów są również identyczne. Zarówno Ralph, jak i Karol to mężczyźni z nadwagą, których łatwo wyprowadzić z równowagi. Obaj mężczyźni są sfrustrowani swoim brakiem szczęścia i próbują się szybko wzbogacić. Alice i Alina to ciepłe i cierpliwe kobiety, które zawsze mają ciętą ripostę i odpłacą się, jeśli ktoś zajdzie im za skórę. Norton i Norek są zawsze wmieszani w plany i intrygi swojego przyjaciela Ralpha/Karola, a Thelma i jej polska wersja – Danka zawsze postawią swojego męża do pionu.

Scenariusz „Miodowych lat” powstał w oparciu o scenariusze do „The Honeymooners”

To nie koniec! Scenariusz „Miodowych lat” jest oparty na scenariuszu „The Honeymooners”. Pierwsze 40 odcinków polsatowego hitu to niemalże przetłumaczone na język polski gotowe odcinki (z paroma zmianami, by odpowiadały polskiej rzeczywistości). Jednak, gdy twórcy „Miodowych lat” odwzorowali już wszystkie oryginalne epizody, dopisali własny scenariusz i kontynuowali serię, aż do 131 odcinka. Oryginał zawierał ich tylko 39.

M jak miłość. Iza sprytnie podejdzie Szymka, żeby przyjął Radka do rodziny