Na filmie widać młodego, rocznego łoszaka radośnie harcującego w leśnym jeziorku i taplającego się w błotku. Choć samotnie, bawi się doskonale. W pewnym momencie słychać nawet jego parskanie jak u konia.
Wyjątkowy obrazek uchwyciła fotopułapka ustawiona przez Jana Fiderewicza, rzecznika prasowego Nadleśnictwa Solec Kujawski gdzieś w tamtejszych lasach. Gdzie dokładnie? Tego leśnik nie zdradzi, bo nie chce, by ostoja zwierząt stała się celem turystycznych wędrówek. Opublikował swoje nagranie, by do woli można się było zachwycać widokiem beztroskiego zwierzęcia.
- Znam lasy i przyglądam się żyjącym w nich zwierzętom od wielu lat, a pierwszy raz zobaczyłem coś takiego, dlatego pomyślałem, że warto się tym podzielić - mówi Jan Fiderewicz. - Dorosłe łosie w lesie czy nawet wzdłuż leśnych dróg można dość łatwo zaobserwować. Nie są zbyt płochliwe. Raczej przystaną, żeby przypatrzeć się człowiekowi, niż uciekną na jego widok. Poruszają się wolno, wręcz dostojnie. Powiedzieć, że są ospałe, to za dużo, ale radosne, energiczne pląsy to zdecydowanie nie są ich standardowe zachowania. Inaczej rzecz się ma z młodymi. Ten, którego uchwyciłem na filmie skończył rok, co znaczy, że usamodzielnił się już, nie jest pod opieką matki, ale dopiero w kolejnym sezonie będzie mógł zostać ojcem. Patrząc na jego zabawę, pomyślałem: korzysta z życia, dopóki może - dodaje.
Uwagę przykuwa zachowanie łosia, ale i duża, jasna plama na jego sierści.
- Te zwierzęta zmieniają suknię raz w roku.
- Okres linienia rozpoczyna się w kwietniu, jest bardzo intensywny w maju i czerwcu i kończy się w lipcu.
Nagrany w okolicach Solca Kujawskiego młody łoś ciągoty do zabaw w wodzie ma we krwi. Te zwierzęta jako miejsce do życia wybierają najchętniej leśne i zakrzewione tereny podmokłe, bagna, mokradła, torfowiska, trzęsawiska, tereny zalewowe nad jeziorami i rzekami (dopiero przed zimą przenoszą się w wyższe partie lasów iglastych).
- Łosie są największymi przedstawicielami rodziny jeleniowatych, należą do największych ssaków lądowych Europy.
- Dorosłe mierzą ok. 3 m, osiągają wysokość w kłębie do ponad 2 m.
- Żyją nawet 25 lat.