Odkrycie

Wiemy więcej w sprawie studni odkopanej przy ul. Fordońskiej. Miłośników zabytków to raczej nie ucieszy [GALERIA]

- Odkopanie drewnianej studni z XVI w. tak blisko Brdy to było zaskoczenie dla archeologów, ale też dla nas, bo odkryto ją na działce bezpośrednio sąsiadującej z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją - mówi Bartłomiej Bromberek, koordynator Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.

Na początku lipca archeologowie Anna i Wojciech Siwiak w trakcie prac ziemnych na terenie inwestycji przy ul. Fordońskiej 16 w Bydgoszczy natrafili na drewnianą studnię, pochodząca najprawdopodobniej z XVI w.

  • Była zaledwie 20-30 m od koryta Brdy.
  • Podczas jej wydobywania wciąż delikatnie napływała do niej woda z najpłytszych warstw wodonośnych.

Znalezisko archeologiczne na Bartodziejach w Bydgoszczy zaskoczyło wszystkich

- Odkopanie studni tak blisko rzeki to było zaskoczenie dla archeologów, ale też dla nas, bo znajdowała się na działce bezpośrednio sąsiadującej z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją- mówi Bartłomiej Bromberek, koordynator Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.

Zabytkowa studnia trafi do Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Kiedy?

Bartłomiej Bromberek od razu zapowiedział, że zabezpieczone elementy konstrukcyjne artefaktu trafią jeszcze w tym miesiącu do specjalistycznej pracowni zajmującej się konserwacją drewna, tak aby w przyszłości można było zaprezentować studnię odwiedzającym muzeum.

- Studnia zachowała się w dość dobrym stanie, choć jedna z belek jest mocno zdegradowana - mówi Bartłomiej Bromberek. - Najpewniej artefaktem zajmą się specjaliści w pracowni w Biskupinie. Proces konserwacji znaleziska i przygotowywania go do ekspozycji będzie długotrwały. Może potrwać nawet kilka lat - dodaje.

Za wcześnie, by mówić o kosztach konserwacji tego zabytku, ale wiadomo, że to będzie znaczna kwota.

- Jego wartość historyczna jest bezcenna - podkreśla Bartłomiej Bromberek.

Wakacyjne kierunki z Bydgoszczy! Turcja, Grecja, Paryż, all inclusive. Znamy ceny!