Wlewam do wazonu tylko odrobinę z kieliszka, a goździki, róże i lilie stoją znacznie dłużej. To sprawdzona metoda!

i

Autor: Pexels

poradnik

Wlewam do wazonu tylko odrobinę z kieliszka, a goździki, róże i lilie stoją znacznie dłużej. To sprawdzona metoda!

2024-06-04 8:05

Warto znać znaczenie najczęściej wybieranych odmian kwiatów, jakie dajemy w prezencie, aby uniknąć niezręczności. Poprzez wybór takiego podarunku można nieświadomie przekazać drugiej osobie pewne sugestie. Na przykład, fiołki symbolizują tajemnice i ukryte uczucia, dlatego ich wybór może być nietrafiony w romantycznej sytuacji. Istnieje wiele innych kwiatów, które mogą zepsuć nastrojowy wieczór. Może więc lepiej skupić się na tym, aby kwiaty przetrwały w wazonie jak najdłużej. W ten sposób, w przypadku nieudanego wyboru gatunku, zawsze można uzasadnić się, że trwałość bukietu świadczy o szczerości intencji obdarowującego. Mamy też sprawdzony sposób na to, aby kwiaty zachowały świeżość przez długie tygodnie, a jego koszt jest minimalny.

Co zrobić, by kwiaty w wazonie długo były świeże i piękne? Oto sześć kroków

Odpowiednie dbanie o kwiaty w wazonie może wydłużyć ich świeżość i wpłynie na to, jak się prezentują. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 1. Upewnij się, że wazon jest czysty i odpowiednio umyty przed umieszczeniem kwiatów.
 2. Zawsze używaj świeżej wody do napełnienia wazonu. Regularnie ją zmieniaj - co kilka dni lub gdy staje się mętna.
 3. Przytnij dolne końce łodyg kwiatów pod kątem, aby ułatwić im pobieranie wody. To pomaga zapobiegać zatykaniu się naczyń w łodygach i przedłuża trwałość kwiatów.
 4. Usuń liście z dolnych części łodyg, które zanurzoną się w wodzie. Inaczej, kiedy zaczną się rozkładać, rozwiną się bakterie, a to skróci życie kwiatów.
 5. Umieść wazon z kwiatami w miejscu, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Unikaj również ustawiania go w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy grzejniki. Trzymaj kwiaty najlepiej w chłodnym pomieszczeniu. Zbyt ciepłe otoczenie może przyspieszyć proces więdnięcia.
 6. Możesz umieścić w wazonie kawałek cytryny lub octu, aby odstraszyć insekty.

Domowe sposoby na przedłużenie trwałości kwiatów. Trzeba zakwasić wodę

Babcie i mamy od pokoleń przekazują sobie domowe sposoby na przedłużenie trwałości kwiatów w wazonie. Najpopularniejszą radą jest chyba ta, by zakwasić wodę. Cięte kwiaty narażone są na działanie bakterii gnilnych. Nie rozwiną się tak szybko w zakwaszonej wodzie, dlatego do wazonu można dodać szczyptę soli, kwasku cytrynowego lub pół aspiryny. Takich sposobów jest o wiele więcej. Wszystkie są tanie i łatwe, bo potrzebne składniki można znaleźć w niemal każdym domu.

Te kwiaty kochają alkohol. Dodaj kilka kropli, a będziesz w szoku

Nasza sprawdzona recepta jest może pod tym względem ciut bardziej wymagająca, bo potrzebny będzie alkohol. Sprawdzi się jako środek zapobiegający rozwojowi bakterii w wodzie w wazonie oraz jako substancja, która przedłuża trwałość kwiatów. Dlaczego?

Dodanie niewielkiej ilości alkoholu do wazonu pomoże w zabiciu bakterii, które rozwijają się w wodzie i skracają trwałość kwiatów. Bakterie te mogą powodować zanieczyszczenie wody i prowadzić do gnicia łodyg kwiatów. Alkohol ograniczy rozwój pleśni i grzybów w wazonie (a one skracają trwałość kwiatów). Niektóre kwiaty lepiej absorbują wodę w obecności alkoholu. Alkohol stymuluje otwarcie naczyń w łodygach, co pomaga kwiatom w pobieraniu większej ilości wody. Tym sposobem pozostaną w dobrej kondycji przez dłuższy czas.

Chcesz pomóc różom, liliom i goździkom. Zrezygnuj z whisky i rumu

Specjaliści odradzają dolewanie do wody w wazonie rumu czy whisky, bo to zbyt mocne alkohole i zamiast pomóc przedłużyć trwałość, mogą zniszczyć delikatne kwiaty, zresztą źle na ich wygląd zadziała już sam silny aromat tych alkoholi. Polecane są za to inne gatunki. Najlepiej użyć spirytusu lub wódki, ponieważ mają one wysoką zawartość alkoholu. Ale uwaga, choć o bardzo niewielką ilość, zdecydowanie mniej niż kieliszek. Zbyt duże stężenie alkoholu może uszkodzić delikatne kwiaty. Zazwyczaj dodaje się około 1/4 do 1/2 łyżki stołowej alkoholu na 1 litr wody.

Którym kwiatom służy alkohol?

Można wskazać gatunki kwiatów, którym taka alkoholowa kuracja wyjątkowo posłuży. To przede wszystkim te, które zwykle w wazonach (bez szczególnych starań z naszej strony) stoją najkrócej.

 • Chryzantemy szybko tracą wodę przez łodygi. Dodanie alkoholu może pomóc w zahamowaniu tego procesu i przedłużeniu trwałości kwiatów.
 • Róże również skorzystają na dodaniu alkoholu do wody (zapobiegniemy rozwojowi bakterii i grzybów, które mogą przyspieszyć proces więdnięcia).
 • Tulipany są delikatne i szybko tracą formę w wazonie. Alkohol pomoże w utrzymaniu ich świeżości i uniknięciu przyspieszonego więdnięcia.
 • Lilie są pięknymi kwiatami, ale ścięte wydzielają sok, który zanieczyszcza wodę i powoduje szybki rozwój bakterii. Dzięki paru kroplom alkoholu woda pozostanie czysta i świeża, co pomoże kwiatom.
 • Goździki mogą skorzystać na tym, że alkohol zahamuje rozwój pleśni i grzybów (te mają używanie zwłaszcza gdy kwiaty są przechowywane w ciepłym i wilgotnym otoczeniu).

Cięte róże nie muszą dokonać żywota w wazonie. Wiemy, co z nimi zrobić, by cieszyły oko znacznie dłużej i wcale nie chodzi o ich zasuszenie.

Skolim ma dwóch synów. Zdradza nam, jakim jest tatą!
Listen on Spreaker.