Poród rodzinny

i

Autor: hwanghyeongchae/CC0/pixabay.com

Wracają porody rodzinne w szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy. Jakie są zasady?

2020-12-18 17:52

Szpital im. Biziela w Bydgoszczy wznawia porody rodzinne. Są konkretne zasady, które trzeba spełnić.

Od 18 grudnia 2020 r. w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej jest już możliwość prowadzenia porodów rodzinnych. Szpital informuje, że rodzącej może towarzyszyć jedna osoba, która musi dostosować się do zasad reżimu sanitarnego.

Osoba towarzysząca może przebywać z rodzącą od aktywnej fazy porodu, określonej przez położnika. Do tego czasu osoba towarzysząca dla własnego bezpieczeństwa powinna pozostawać poza szpitalem. O postępie porodu i możliwości dołączenia do rodzącej na sali porodowej osoba towarzysząca powiadomiona zostanie telefonicznie przez rodzącą lub personel sali porodowej. Rodząca i osoba towarzysząca zobowiązani są wypełnić ankietę epidemiologiczną, podlegają pomiarowi temperatury ciała na poziomie SOR, a osoba towarzysząca zmienia odzież na zestaw przygotowany przez Szpital, w tym maskę jednorazową, którą zobowiązana jest nosić zarówno w trakcie porodu, jak i wczesnego połogu

- informuje Kamila Wiecińska, rzeczniczka szpitala im. Biziela.

Rodząca nie musi przebywać w maseczce, chyba że ma taką wolę. Osobie towarzyszącej zostanie pobrany wymaz i zostanie przeprowadzony szybki test w kierunku COVID-19, na poziomie Izby Przyjęć, NA KOSZT SZPITALA. Osoba towarzysząca będzie mogła pozostać w szpitalu tylko w przypadku ujemnego wyniku testu.

W trakcie porodu osoba towarzysząca musi pozostać na sali porodowej, a po porodzie może pozostać z pacjentką do dwóch godzin. Potem musi opuścić salę porodową i oddział.

Pacjentka, u której wykonane zostaje cięcie cesarskie nagłe (mimo planowanego wcześniej porodu drogami natury) może wyrazić zgodę na tzw. kangurowanie dziecka (dzieci) przez osobę towarzyszącą do 2 godzin po porodzie. W przypadku cięcia cesarskiego elektywnego osoba towarzysząca może przebywać w sali porodowej od momentu przekazania ciężarnej pod opiekę zespołu położniczego wykonującego cięcie cesarskie i pozostać w niej wraz z możliwością kangurowania do 2 godzin po operacji

- dodaje rzeczniczka.

Para, która nie zdecyduje się na poród rodzinny lub nie może odbyć porodu rodzinnego ze względu na kwarantannę, może wziąć udział w WIDEOTRANSMISJI z sali porodowej od momentu porodu przez okres do 2 godzin po porodzie. Oddział udostępnia tablet z dostępem do internetu.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Nie wyrzucaj jedzenia. W Bydgoszczy jest nowa jadłodzielnia!