QUIZ o antonimach

i

Autor: pixabay

QUIZ

Wskaż przeciwieństwa tych 10 słów. Rozwiąż QUIZ językowy z antonimów. Biejemy brawo za 10/10!

2024-06-15 17:17

Słowa o przeciwnych znaczeniach to antonimy. Innymi słowy, są to wyrazy, które oznaczają coś zupełnie przeciwnego do siebie. Dla przykładu „czarny” i „biały”czy „gruby” i „chudy”. Sprawdź, czy potrafisz dopasować antonimy do podanych wyrazów w naszym quizie!

Antonimem do słowa „mały” będzie oczywiście „duży”. Natomiast wyrazem oznaczającym coś zupełnie przeciwnego do „kolorowy” będzie „bezbarwny”. To proste przykłady. Czy wskazałbyć antonimy trudniejszych słów w języku polskim?

Przygotowaliśmy specjalny quiz, który ma na celu sprawdzenie twojej znajomości antonimów. W tej zabawie twoim zadaniem będzie wskazanie przeciwieństwa dla każdego z podanych słów. Pod spodem znajdziesz 10 trudnych wyrazów. Przy każdym z nich znajdziesz trzy propozycje. Tylko jedna pozycja będzie prawidłowym antonimem do wskazanego słowa.

Czy jesteś gotowy na wyzwanie? Wyruszmy w podróż po przeciwieństwach!

Wskaż przeciwieństwa tych 10 słów. Rozwiąż nasz QUIZ językowy z antonimów

Pytanie 1 z 10
Wskaż antonim do słowa LODOWATY:
Reprezentacja Polski na Euro 2024 śpi jak Bayern Monachium

Kontrasty i przeciwieństwa w języku polskim

Ciekawym zjawiskiem w języku polskim jest oksymoron czyli epitet sprzeczny. Powstaje on w wyniku połączenia dwóch słów, które są dla siebie antonimami. Niektóre oksymorony stopniowo tracą swoje paradoksalne znaczenie, stając się codziennym językiem. Przykłady to takie wyrażenia jak "wirtualna rzeczywistość", "ciepłe lody", "pozytywna dyskryminacja" czy "zimne ognie". Ponadto, niektóre popularne terminy nagle nabierają paradoksalnych, trudnych do pojęcia znaczeń, jak "eksport wewnętrzny" czy "wierzący niepraktykujący".

Przykłady oksymoronów:

  • gorący lód
  • żywy trup
  • sucha woda
  • śpiesz się powoli
  • ciepłe lody
  • zimne ognie
Listen on Spreaker.