W nowej kadencji 2024-2029, w Parlamencie Europejskim zasiądzie 53 posłów z Polski. Jak wskazują wyniki badania sondażowego exit poll, większość z nich to kandydaci komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, który zwyciężył wynikiem 37,4 proc. Według badania, Koalicja Obywatelska uzyska 21 mandatów.
Na drugim miejscu znalazł się komitet Prawa i Sprawiedliwości, który według IPSOS zdobył 35,9 proc., co przełożyć ma się na 19 mandatów łącznie. W kadencji 2019-2024 w Europarlamencie zasiadało 52 polskich posłów (o jednego mniej niż w nowej kadencji), w tym ponad połowa (51,92% mandatów) z PiS-u.
W poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego PiS miał 27 swoich przedstawicieli. Jeśli wyniki sondażowe przygotowane przez IPSOS się potwierdzą, komitet straci 8 mandatów, a 19 mandatów zdobytych 9 czerwca w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 będzie stanowić około 36% mandatów. Jest to znacznie mniej niż połowa.
To nie wszystko! W latach 2019-2024 Koalicja Obywatelska miała 22 przedstawicieli w Europarlamencie. Jeśli sondażowe wyniki się potwierdzą, KO straci jeden mandat, lecz komitet będzie miał najwięcej europosłów wśród polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskiej. 21 mandatów spośród 53 będzie stanowić ok. 40 procent mandatów.
3 mandaty, które do tej pory miał w Europarlamencie Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia przejdą do Lewicy, lecz tu ważne - europoseł Robert Biedroń, który startował tym razem z ramienia Lewicy, według wyników exit poll otrzymał ponownie mandat.
W kadencji 2019-2024 polscy europosłowie w Parlamencie Europejskim byli reprezentantami trzech komitetów. Tym razem do Europarlamentu najprawdopodobniej weszli kandydaci z pięciu komitetów włącznie. W rezultacie zarówno Koalicja Obywatelska, jak i PiS będą miały w Parlamencie Europejskim mniej swoich przedstawicieli niż dotychczas.
Pozostałe 10 mandatów będą podzielone pomiędzy Konfederację (6 mandatów) i Trzecią Drogę (4 mandaty).