Herb Bydgoszczy
To symbol widoczny w wielu miejscach w mieście, m.in. na budynku ratusza i na latarniach na Starym Rynku. W herbie jest brama miejska z trzema basztami i wpółotwartymi wrotami.
Hejnał Bydgoszczy
Hejnał Bydgoszczy to kompozycja prof. Konrada Pałubickiego, która została wyłoniona w konkursie z okazji 600-lecia Bydgoszczy. Można go usłyszeć o godz. 12.00, 15.00 i 18.00. Kiedyś był grany na żywo przez trębaczy, a teraz jest odtwarzany w wersji cyfrowej z kościoła Klarysek w centrum miasta.
Spichrze nad Brdą
Jeden z najpopularniejszych symboli Bydgoszczy. Obecnie są w nich prezentowane wystawy Muzeum Okręgowego. Trzy spichrze przy ul. Grodzkiej 7-11 tworzą logo Bydgoszczy. Powstały w latach 1793-1800 r. Niedaleko znajduje się jeszcze Biały Spichrz na Wyspie Młyńskiej wybudowany w XVIII wieku.
Rzeźba balansująca "Przechodzący przez rzekę"
To również jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bydgoszczy, który często występuje na pocztówkach. Na tle rzeźby turyści robią sobie zdjęcia. Balansująca nad Brdą figura jest zawieszona na linie, obok mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Autorem jest rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Rzeźba została odsłonięta w 2004 roku - w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Niektórych zastanawia, jak to możliwe, że rzeźba utrzymuje się na linie bez przeszkód. Postać utrzymuje pionową pozycję dlatego, że środek masy figury jest w centralnym miejscu liny, na której się znajduje.
Barka Lemara
Barka cumuje na Brdzie od strony Rybiego Rynku, obok spichrzy - symbolu miasta. Barka Lemara przewoziła kiedyś różnego rodzaju towary. Od dawna jest już na emeryturze, ale jej wnętrza zostały zaaranżowane tak, by przypominać miejsce pracy bydgoskich szyprów. Jest otwarta dla zwiedzających. Barką opiekuje się Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Bydgoska Łuczniczka
Rzeźba znajduje się w parku Kochanowskiego, w dzielnicy muzycznej, naprzeciwko Teatru Polskiego. Autorem jest berliński artysta Ferdinand Lepcke. Figura jest wykonana z brązu. Przedstawia kobietę, która napina łuk. Powstała prawdopodobnie w 1908 roku. Rzeźba jest jednym z najważniejszych symboli Bydgoszczy - można ją znaleźć na wielu pamiątkach, np. pocztówkach i znaczkach.
Obok Opery Nova znajduje się podobna rzeźba - Łuczniczka Nova, która została odsłonięta z okazji 667 urodzin Bydgoszczy.
Pan Twardowski
To ruchoma rzeźba, która prezentuje się mieszkańcom w oknie kamienicy przy Starym Rynku. Można ją oglądać dwa razy dziennie - o 13:13 i 21:13. Rzeźba jest jedną z atrakcji turystycznych miasta. Została odsłonięta w 2006 roku. Czarnoksiężnik ukazuje się przy dźwiękach muzyki i wśród kłębów dymu.