zegarek

i

Autor: pixabay

Bydgoszcz. Zmiana czasu z letniego na zimowy 2023. Co z nocnymi rozkładami MZK?

2023-10-27 14:31

Po raz pierwszy pojawiła się w 1919 roku pomiędzy I a II wojną światową, następnie od 1977 roku – wprowadzona na stałe. Jak co roku, w okresie jesiennym musimy przestawić swoje zegarki. Zmiana czasu z letniego na zimowy jest uregulowana prawnie. Kiedy nastąpi w tym roku? Czy będziemy spać dłużej czy krócej? Co z nocnymi kursami?

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026 – czas zimowy wprowadzony zostaje w ostatnią niedzielę października.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2023. Kiedy?

Co za tym idzie? Zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas w weekend 28-29 października. Zegarki przestawimy w nocy z soboty (28 października) na niedzielę (29 października 2023). Uwaga! Zegarki przestawiamy do tyłu – cofamy wskazówki z godziny 3 na godzinę 2. Co za tym idzie – pośpimy dłużej o jedną godzinę.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Zmiana czasu w Bydgoszczy. Co z nocnymi rozkładami MZK?

W związku ze zmianą czasu, na chwilę zmieni się rozkład jazdy nocnych autobusów. Jak informuje ZDMiKP w Bydgoszczy - kursy linii nocnych w godz. 02:00 - 02:59 zostaną powtórzone.

Po co zmieniamy czas z letniego na zimowy?

Powszechnie uważa się, że dzięki zmianie czasu z letniego na zimowy – na zewnątrz szybciej zrobi się jasno. To natomiast da korzyści osobom, które z samego rana muszą dojechać do pracy i nie będą musiały podróżować w ciemnościach. To nie koniec.

Zmiana czasu a ekonomia. Jakie są koszty zmiany czasu w Polsce?

Gdy w 1977 roku wprowadzono zmianę czasu na stałe, wierzono, że przyniesie to korzyści ekonomiczne, zarówno budżetowi państwa i przedsiębiorstwom, w skali makro. Jak i gospodarstwom domowym – w skali mikro.

Jak się jednak okazało w praktyce – ze zmianą czasu zimowego na letni i odwrotnie wiążą się ogromne koszty. Dodatkowo, nie jest to do końca zdrowe – musimy przestawić swój „zegar biologiczny”, czyli rytm działania naszego organizmu w trakcie dnia. Jak pokazały niegdyś konsultacje społeczne - aż 80% Polaków wolałoby zrezygnować z przestawiania zegarków dwa razy w roku.

Koniec ze zmianą czasu? Były już takie plany

Mimo planów rezygnacji ze zmiany czasu – w Polsce nadal przestawiamy zegarki o godzinę dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach jesienno-zimowego okresu przestawiliśmy czas z zimowego na letni. Teraz pora, by zrobić to jeszcze raz – na odwrót.

Jeszcze w 2019 roku Parlament Europejski zapowiedział rezygnację z dwukrotnej zmiany czasu w trakcie roku. Miało stać się tak po upłynięciu dwóch lat. Jednak, jak się okazuje – na planach poprzestało, a obywatele nadal muszą przestawiać swoje zegarki dwa razy do roku.

Listen to "Po co nam ZMIANA CZASU? Dr Jan Czarzasty: To nie jest racjonalne. RAPORT ZŁOTOROWICZA" on Spreaker.