Zmiany w roku szkolnym 2024/2025. Nowe podstawy programowe, skrócony program, dzieci z Ukrainy. Co o tym myślą nauczyciele?

i

Autor: Dorota Witt

Szkoła

Zmiany w roku szkolnym 2024/2025. Nowe podstawy programowe, skrócony program, dzieci z Ukrainy. Co o tym myślą nauczyciele?

2024-09-05 15:06

Rok szkolny 2024/2025 przynosi istotne zmiany w programie nauczania, obejmujące nowe podstawy programowe dla klas IV-VIII oraz szkół średnich. Program nauczania został skrócony o 20%, m.in. uszczuplono listę lektur. Dodatkowo, uczniowie będą musieli nauczyć się pierwszej pomocy, a wszystkie dzieci z Ukrainy mają od teraz obowiązek edukacji w polskiej szkole. Jak nauczyciele oceniają te zmiany? Zapytaliśmy!

Spis treści

  1. Rok szkolny 2024/2025. Zmiany
  2. Odchudzona podstawa programowa o 20 proc. „Dużo pracy przed nauczycielami”
  3. Obowiązkowa pierwsza pomoc. Szkolenia przeszli też nauczyciele
  4. Obowiązek szkolny w roku 2024/2025 dla dzieci z Ukrainy

Rok szkolny 2024/2025. Zmiany

Nowe podstawy programowe będą obowiązywać w klasach IV-VIII szkół podstawowych, a także w liceach, technikach i szkołach branżowych I i II stopnia. Program nauczania został skrócony o 20%. Zmiany objęły również listę lektur z języka polskiego.

Na przykład "Konrad Wallenrod" został usunięty, "Odprawa posłów greckich" stała się lekturą uzupełniającą, a "Rota" trafiła na listę lektur obowiązkowych. Część książek, które wcześniej były czytane w całości, teraz będą omawiane we fragmentach, jak np. "Pan Tadeusz".

Jeśli nauczyciel zdecyduje, uczniowie mogą przeczytać całą lekturę. Jak nauczyciele oceniają te zmiany? Zapytaliśmy o to podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 65 w Bydgoszczy.

Odchudzona podstawa programowa o 20 proc. „Dużo pracy przed nauczycielami”

- Rozpoczęcie roku szkolnego jak zwykle w nastroju pozytywnym. Są nowe wyzwania. Nowy rok szkolny przynosi zazwyczaj wiele oczekiwań ze strony rodziców i również nauczycieli. Mam nadzieję, że to będzie nowy i lepszy rok. Jesteśmy jedną z największych szkół w Bydgoszczy, więc praca podczas wakacji trwała bardzo długo. Mamy 47 oddziałów i ponad 900 uczniów, więc trzeba było przygotować wiele spraw w tym plan lekcji – mówi Małgorzata Rogowska, dyrektor SP 65 w Bydgoszczy.

Jak zaznacza pani dyrektor, w tym roku szkolnym na uczniów czekają nowości m.in. w postaci odchudzonej podstawy programowej o 20 proc. w klasach 4-8.

Obowiązkowa pierwsza pomoc. Szkolenia przeszli też nauczyciele

- Tutaj dużo pracy będą mieli nauczyciele, przedmiotowcy, którzy będą musieli tę starą podstawę programową z nową. Kolejną nowością jest pierwsza pomoc, której uczniowie będą musieli się uczyć. Jesteśmy bardzo zainteresowani, bo jest to bardzo poważny problem. Widzimy, ile w roku szkolnym jest wypadków. Ile osób nie reaguje w ogóle, bo nie wie, jak zareagować lub się zwyczajnie boi. Stąd podchodzimy do tego tematu bardzo poważnie. Już pod koniec sierpnia mieliśmy szkolenia dla nauczycieli.

Dyrektorka zaznacza, że szkoła chce nawiązać w tym zakresie współpracę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i studentami medycyny, którzy mieliby być zapraszani na godziny wychowawcze.

- Będą to zajęcia realizowanie podczas godzin wychowawczych. Zobaczymy, ile osób uda nam się pozyskać do współpracy. Mamy też nauczyciela przedmiotu Edukacji dla Bezpieczeństwa, który jest przeszkolony, ma uprawnienia i na pewno skorzystamy z jego doświadczenia – dodaje pani dyrektor.

Obowiązek szkolny w roku 2024/2025 dla dzieci z Ukrainy

Od tego roku szkolnego objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole zostaną również wszystkie dzieci z Ukrainy. Obowiązek spoczywać na nich będzie od zerówki, przez szkołę podstawową do czasu ukończenia szkoły średniej.

- Nie obserwujemy w naszej szkole wzrostu przyjmowania dzieci z Ukrainy. Dosłownie kilka osób przyjęliśmy. Stąd problem zwiększenia liczebności klas w naszej szkole tak naprawdę nie istnieje. Dzieci zostały ciepło przyjęte. Są dzieci bardzo zdolne, które świetnie sobie radzą i uzyskują naprawdę wysokie wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Są również i tacy, którym trzeba pomagać, wspierać, współpracować z rodziną, bo nie zawsze to funkcjonuje tak jak powinno – dodaje Małgorzata Rogowska.

Rodziny z Ukrainy będą mogły ubiegać się o świadczenie rodzinne 800+ oraz świadczenie Dobry Start, pod warunkiem że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w Bydgoszczy

Gitarzyści i gitarzystki wszech czasów według "Rolling Stone"