PRL

i

Autor: Dawid Piątkowski

Zdjęcia

Życie w PRL-u w Bydgoszczy na zdjęciach. Tu produkowano m.in. radioodbiorniki Ania i Lena [ZDJĘCIA]

2023-11-28 15:08

Bydgoski zakład produkcyjny Unitra-Eltra był jedną z najstarszych fabryk branży elektrotechnicznej w Polsce. To tu pod koniec lat 50. XX wieku wyprodukowano przełomowy radioodbiornik tranzystorowy Eltra MOT-59 z głośnikami „TONSIL”. Choć fabryka od dawna nie istnieje, sprzęt elektroniczny, który Polacy kupowali w PRL-u pozostał do dziś. Część radioodbiorników znajduje się w „Muzeum Życia w PRL” w Warszawie. Oprócz dawnej elektroniki w muzeum znajdziemy odwzorowane, typowe dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mieszkanie, dawne produkty na kartki, papierosy, a także możemy napić się oranżady zrobionej według przeszło 70-letniej receptury. Zobaczcie zdjęcia.

Muzeum Życia w PRL mieści się przy ul. Pięknej w Warszawie. Choć jest w nim tłoczno, warto do niego zajrzeć. Nie zobaczymy tam dużo historii, lecz raczej życie codzienne w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w praktyce.

Możemy wejść do zaprojektowanego polskiego mieszkania klasy średniej rodem z lat 60., czy zajrzeć do pokoju dziecięcego, gdzie na półkach aż roi się od zabawek, które w wielu przypadkach są starsze od zwiedzających.

W witrynie zobaczymy także produkty spożywcze na kartki, czy artykuły gospodarstwa domowego. Zobaczcie zdjęcia.

Wśród wielu rekwizytów mamy też wyprodukowane w Bydgoszczy radioodbiorniki. Sprzęty wyszły niegdyś z założonego w 1923 roku przedsiębiorstwa Unitra-Eltra, które na początku działalności mieściło się przy ul. Św. Trójcy.

Fabrykę otworzył 37-letni inżynier Stefan Cieszkowski z Warszawy. Na początku zakład miał 25 metrów kwadratowych i działało w nim 8 maszyn. Wkrótce jednak fabryka się rozrosła i została przeniesiona do nowo wybudowanego budynku przy ul. Sobieskiego 1. To tu wyprodukowane zostały m.in. słynne radioodbiorniki „Ania” i „Lena”.

radioodbiorniki

i

Autor: Dawid Piątkowski

- Ja mam „Anię” w domu i ona nadal działa! Ostatnio spadł mi telefon i musiałam dać go do naprawy. „Ania”, a konkretnie „Ania 2”, spadła mi dwa razy z dużej wysokości i jest niezniszczalna! To pamiątka po babci – zaznacza nasza czytelniczka, pani Kamila.

Oprócz radioodbiorników zakład produkował jeszcze m.in. gramofony, magnetofony, telewizory czy organy.

Strefa saun otwarta w MOSiR Nowy Sącz