inwestycje

Bydgoska biblioteka zmieni się za 42 miliony złotych. Wcześniej zobaczymy pokazy na starych murach

2024-09-06 14:56

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy szykuje się do dużej modernizacji, która odmieni zabytkowy gmach. Stanie się nowoczesnym centrum kultury i edukacji. Zanim jednak na dobre rozpoczną się prace budowlane, mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach – w planach jest wystawa i pokazy wideo mappingu na fasadzie budynku, a potem projekcja filmu „Sąsiedzi” z 1969 roku.

Wideo mapping, pokaz na strychu, wystawa. To nas czeka w WiMBP w Bydgoszczy

Biblioteka na Starym Rynku czeka na gruntowny remont i rozbudowę. Wcześniej mury zabytkowego gmachu ożyją.

- Ideą tego projektu jest przedstawienie postaci, które miały związek z repolonizacją życia w mieście, po powrocie Bydgoszczy do Polski w 1920 roku. Osób, które nie są możne znane szerszemu gronu mieszkańców, ale miały duży wpływ w przywracaniu polskości w naszym mieście. W tym gronie są Józef Trajtler, Władysław Stoma, Stefania Tuchołkowa, ks. Jan Filipiak, Wincentyna Teskowa, Kazimierz Borucki, Stanisław Łabendziński czy też patron naszej biblioteki Witold Bełza – mówi Michał Gęsikowski w WiMBP w Bydgoszczy.

  • Sylwetki ludzi zasłużonych dla naszego miasta obejrzymy na wystawie w strefie kultury w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku od 1 do 5 października.
  • Uzupełnieniem wystawy będzie też projekcja wideo mappingu, który wyświetlany będzie na budynku biblioteki.

- Planujemy cztery projekcje dziennie w godzinach wieczornych od 19.15 do 20.45. Jeden pokaz trwał będzie ok. 5 minut. Będą one opowiadały o Witoldzie Bełzie, który był pierwszym polskim dyrektorem naszej biblioteki. Miał i dla naszej biblioteki, jak i dla miasta ogromne zasługi – dodaje Michał Gęsikowski.

5 października na strychu biblioteki odbędzie się projekcja filmu z 1969 roku „Sąsiedzi”, ukazującego początki II wojny światowej w Bydgoszczy. Udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy.

Tak zmieni się biblioteka w Bydgoszczy

Trwają przygotowania do rewitalizacji gmachu na Starym Rynku. Projekt o nazwie „Droga do Nowoczesności” ma na celu nie tylko odnowienie historycznej infrastruktury, ale także wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które uczynią bibliotekę centrum kultury i edukacji. Zakłada likwidację barier architektonicznych, zadaszenie dziedzińca szkłem, wymianę stolarki okiennej i remont elewacji, a także budowę nowych magazynów i adaptację wnętrz na potrzeby nowych działalności kulturalno-edukacyjnych.

Jednym z najważniejszych elementów projektu jest wprowadzenie innowacyjnych przestrzeni, takich jak Przestrzeń 360º, Pokój gier oraz Pracownia Literobrazków. Te nowoczesne udogodnienia wzbogacą ofertę biblioteki i przyciągną nowych odbiorców, zarówno mieszkańców, jak i turystów.

  • Całkowity koszt projektu szacowany jest na około 42 mln zł.
  • Dofinansowanie z Funduszy Europejskich wynosi prawie 22 mln zł.

Byliśmy w podziemiach Pałacu Starego w Ostromecku. Jest tam teraz wystawa poświęcona mostowi fordońskiemu. Zobaczcie zdjęcia.

Giełda Winyli w Bydgoszczy. Czarne krążki na wyciągnięcie ręki

Trudne słowa na literę G. Czy wiesz co oznaczają? Wielu Polaków nie rozwiąże tego QUIZU

Pytanie 1 z 10
Wskaż definicję słowa gabaryt.