Tak się zmieni bydgoski Londynek
Tak już niebawem może wyglądać bydgoski Londynek. Jak informuje Miasto, w celu ułatwienia rewitalizacji tej części Bydgoszczy, Miejska Pracownia Urbanistyczna opracowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów, który został uchwalony przez Radę Miasta w 2020 roku. Tego rodzaju dokumenty przyspieszają zarówno realizację nowej zabudowy, jak i proces rewitalizacji istniejących budynków.
Ponadto opracowano koncepcję nowej trasy tramwajowej, która połączy ulicę Gdańską z pętlą przy ulicy Rycerskiej. W trakcie konsultacji społecznych wybrano wariant przebiegający przez ulicę Chocimską oraz jej przedłużenie (tzw. Nowoświecką). Prace nad projektem mają rozpocząć się w tym roku.
Dalsze prace
Rozpoczynają się prace nad planami rewitalizacji dawnych budynków koszarowych, które w okresie międzywojennym zostały przekształcone na cele mieszkaniowe. Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (BTBS) aktualnie zajmuje się oceną stanu technicznego budynków przy ulicy Pomorskiej 88 A1 oraz 88 A2, które zostały wskazane do rewitalizacji.
Zlecono również wykonanie opracowań konserwatorskich, ekspertyz dotyczących elementów konstrukcyjnych oraz analiz możliwości dostosowania istniejącej zabudowy do obecnych wymagań prawnych dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Ponadto, przeprowadzono również ekspertyzę pod kątem spełnienia wymagań w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego.
Na podstawie tych prac powstanie szczegółowa analiza technicznych i ekonomicznych możliwości rewitalizacji budynków w obszarze "Londynka" przez BTBS. Jednocześnie prowadzone są działania mające na celu wskazanie lokali zastępczych dla osób mieszkających w nieruchomościach, które będą przeznaczone do adaptacji na budownictwo społeczne.
Bocianowo pełne zmian
Północna część Bocianowa w ostatnich latach przechodzi znaczną metamorfozę dzięki inwestycjom prywatnym. Dawne tereny przemysłowo-magazynowe są stopniowo przekształcane w nowe osiedla mieszkaniowe. Wiele remontów realizują właściciele kamienic oraz wspólnoty mieszkaniowe. Z kolei termomodernizację budynków komunalnych przy ul. Rycerskiej prowadzi Administracja Domów Miejskich (ADM).