Park Ludowy w Bydgoszczy przejdzie rewitalizację. Co będzie w miejscu jednego z największych przedwojennych cmentarzy?

i

Autor: UM Bydgoszcz

inwestycje

Park Ludowy w Bydgoszczy przejdzie rewitalizację. Co będzie w miejscu jednego z największych przedwojennych cmentarzy?

2024-07-19 15:12

Historię tego miejsca, miejsca, w którym przed wojną był jeden z największych bydgoskich cmentarzy, ma czcić zieleń. To plan miasta na kolejny etap rewitalizacji Parku Ludowego.

W Parku Ludowym w Bydgoszczy płytko pod ziemią jest 80 tys. pochówków

Wielką rewitalizację Parku Ludowego w Bydgoszczy przerwano w 2018 roku, kiedy odkryto, że pod powierzchnią ziemi, na głębokości nawet 90 cm, nadal spoczywają szczątki zmarłych, niepoddanych ekshumacji. To nawet 80 tys. pochówków.

Kiedy prace się zaczynały, każdy wiedział, że przed II wojną światową w tym miejscu był cmentarz ewangelicki prawdopodobnie jeszcze z XVII wieku. Chowano tam przede wszystkim bydgoszczan narodowości niemieckiej. Nekropolię zlikwidowano na początku lat pięćdziesiątych. Dokumenty z tamtego czasu potwierdzają, że ciała zostały ekshumowane. Okazało się jednak, że to nieprawda. Zlikwidowano jedynie pomniki, nagrobki i mur otaczający cmentarz, może jeszcze te groby, które były dokładnie w miejscach prowadzonych wtedy prac. Miasto kilka lat temu zrezygnowało z wyposażenia parku w elementy o charakterze rekreacyjnym (m.in. sceny muzycznej, placu zabaw z huśtawkami i zjeżdżalniami, siłowni zewnętrznej) oraz z instalacji zbiorników retencyjnych. Rewitalizacje zaplanowano na mniejszą skalę. Pierwszy jej etap został zakończony w 2019 roku.

- Poprawiliśmy standard i estetykę przede wszystkim w południowej części parku. Wyremontowaliśmy alejki. Na większości z nich ułożona jest kamienna kostka. Część z nich wykonana jest z nawierzchni mineralnych. Lepiej wyeksponowaliśmy znajdujące się w parku pomniki, w tym popiersie patrona, Wincentego Witosa. W parku zamontowaliśmy nowe oświetlenie i kamery miejskiego monitoringu - wymieniają urzędnicy.

Kolejne zmiany w Parku Ludowym. To II etap rewitalizacji

Wkrótce ruszą kolejne prace. Obejmą północną część parku o powierzchni prawie 7 tysięcy metrów kwadratowych - od strony ul. R. Markwarta. W miejscu kortów tenisowych będzie nowa zieleń.

- Zakres prac obejmuje m.in. budowę nowych alejek, które mają pokrywać się z dawnymi alejami cmentarnymi. Poza tym uwzględniamy wprowadzenie oświetlenia parkowego, monitoringu oraz montaż elementów małej architektury nawiązujących stylem do pozostałych. Przewidujemy nasadzenie nowych drzew i krzewów. Wstępnie w koncepcji, która będzie podstawą do prac projektowych, uwzględniamy elementy związane z utworzeniem reprezentacyjnego wejścia do parku od strony ul. Markwarta, stworzenie punktów edukacyjnych związanych ze środowiskiem (np. ogrody deszczowe, łąki kwietne, żywopłoty jako ekrany akustyczne) oraz przeprowadzonymi w ostatnich latach badaniami archeologicznymi. W minimalnym stopniu zamierzamy ingerować w dawne pola grzebalne, które mają pozostać terenami zielonymi. Cały park ma pełnić przede wszystkim funkcję miejsca odpoczynku, wyciszenia i pamięci - informują bydgoscy urzędnicy.

  • Trwa przetarg na przygotowanie dokumentacji i wykonanie prac.
  • Zajmą one niecałe dwa lata.
  • Pieniądze na to będą z państwowej kiesy.
  • W planach jest jeszcze III etap rewitalizacji parku - części centralnej po dawnej muszli koncertowej. To w tym miejscu mają się znaleźć  elementy związane z historią tego miejsca.
Obchody Święta Policji na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?