Bydgoskie LiterObrazki, czyli 13. Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci. To przygoda dla całych rodzin!

i

Autor: LiterObrazki

wydarzenia

Bydgoskie LiterObrazki, czyli 13. Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci. To przygoda dla całych rodzin!

2024-05-17 14:45

24-26 maja w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy odbędzie się XIII edycja Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki. W programie są także wydarzenia specjalnie dla dorosłych!

24-26 maja w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy odbędzie się XIII edycja Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki.

- Będzie to wydarzenie pełne inspiracji, zabawy i odkryć, które przeniosą Was w świat kolorowych ilustracji i fascynujących historii. Festiwal to doskonała okazja do spotkania się z autorami i ilustratorami Waszych ulubionych książek obrazkowych - zapraszają organizatorzy.

Podczas festiwalu nie zabraknie spotkań z autorami i ilustratorami. Będzie okazja do rozwinięcia artystycznych talentów podczas warsztatów plastycznych, komiksowych, sensorycznych. Udział w tym wydarzeniu daje też szansę na obejrzenie wystaw, wysłuchanie koncertów, obejrzenia spektakli. W planach jest też kiermasz książek, a poza tym konkursy i zabawy.

Warsztaty kreatywne dla dorosłych na Festiwalu LiterObrazki

W ramach Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki odbędą się też warsztaty dla dorosłych z Gabrielą Cichowską pt. Łapacze snów z owadami. Zapisy już ruszyły.

  • Książka Julii Hartwig pt. „Zguba Michałka” posłuży do inspiracji i stworzenia łapaczy snów – czeka nas sensoryczna przygoda, w czasie autorskiej zabawy wyzwalającej kreatywność i angażującej zmysły!
  • Data: 24.05.2024 (piątek)
  • Godzina: 17.00
  • Miejsce: Biblioteka Główna, Stary Rynek 24
  • Warsztaty skierowane są do osób dorosłych, gotowych na chwilę kreatywności i dużą dozę dobrej zabawy. Liczba miejsc ograniczona, dlatego konieczne są wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 52 33 99 227.

Gabriela Cichowska jest z Rzeszowa. To graficzka, malarka, ilustratorka. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2011 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku jest pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

Premiera spektaklu „Między Ziemią a Niebem” w wykonaniu Katarzyny Jackowskiej Enemuo

Duzi i mali będą mogli obejrzeć spektakl narracyjny „Między Ziemią a Niebem” w wykonaniu Katarzyny Jackowskiej Enemuo. Twórcy opisują go tak: Ani ziemia, ani wiatr, ani Słońce czy Księżyc nie są po prostu materią. Żyją, oddychają, miewają swoje imiona, miewają swoje humory i tęsknoty. Możemy z nimi rozmawiać, możemy się z nimi przyjaźnić... A przynajmniej tak mówiono dawniej. I tak mówią baśnie. "Między Ziemią a Niebem" to drugi zbiór baśni autorstwa Katarzyny Jackowskiej-Enemuo - pisarki, muzykantki i opowiadaczki - opartych na wątkach z dawnej, tradycyjnej kultury i mitologii.To będą opowieści o żywiołach i elementach. I o przygodach, jakie my, ludzie, z nimi miewamy. Niektóre z tych baśni złożą się na spektakl, który uczestnicy festiwalu zobaczą i usłyszą jako pierwsi!

Występują: Katarzyna Jackowska-Enemuo: opowieści, śpiew, akordeon, ngoni; Mateusz Szemraj: cymbały, oud, rubab.

Warsztaty dla dzieci

Ciekawie zapowiadają się także kreatywne warsztaty pt. Wyskokowe maski, które poprowadzi z Katarzyną i Anną Augustyniak.

- Dzieciaki uwielbiają przebieranki. Założenie maski to cudowna zabawa, która pozwala małemu człowiekowi zwrócić na siebie uwagę i poczuć się wyjątkowym. Samodzielne stworzenie rekwizytu nie tylko rozwija wyobraźnię, ale także daje poczucie sprawczości. Dodatkowo praca nad indywidualnym projektem pozwala zatrzymać się w chwili obecnej i uważne cieszyć się swoją twórczością. Aktywna zabawa, wycinanie, klejenie, projektowanie, poznawanie nowych faktur, czy zastanawianie się nad doborem kolorów to działania, które przynoszą wiele dobrego: odrywają nasze myśli od spraw, na które nie mamy wpływu, kotwiczą nas tu i teraz, wyciszają, rozluźniają, a przede wszystkim – dają nam wiarę w to, że umiemy tworzyć rzeczy piękne i wprawiają w doskonały nastrój - zapraszają organizatorzy.

Kasia Augustyniak to ilustratorka i projektantka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Projektuje plakaty, identyfikacje wizualne, infografiki i ilustracje. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Prywatnie to mama niezwykłego chłopca.

Anna Augustyniak kocha książki. Najbardziej ceni literaturę dziecięcą, uważa, że to właśnie ona najpiękniej opowiada o życiu. Fascynacja literaturą sprawiła, że ukończyła polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a później pracowała w różnych zawodach związanych ze słowem – od copywritingu po uczenie młodych ludzi języka polskiego. W zaciszu domowym pielęgnuje wciąż rozrastającą się bibliotekę, o którą dba wraz z mężem i dwójką wspaniałych Ośmiornic.

Program jest dostępna na facebookowej stronie wydarzenia.

Rzeźby balansujące nad miastem. Nietypowa wystawa w Bydgoszczy