- Mija ćwierć wieku od otwarcia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, działającego przy ul. Berwińskiego 4.
- W czwartek, 22 czerwca o godz. 12 odbędzie się jubileusz.
- Świętować będziemy w muzeum oraz bibliotece UKW.
- Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, a wstęp - bezpłatny.
Program obchodów jubileuszu 25-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy
Część I
- godz. 12, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego (ul. Berwińskiego 4): otwarcie wystawy jubileuszowej oraz oprowadzanie kuratorskie
Część II
- godz. 12.45, Biblioteka Uniwersytecka (ul. K. Szymanowskiego 3, Aula, I piętro)
- powitanie gości przez dziekana wydziału historycznego UKW dra hab. Marka Zielińskiego, prof. uczelni, wystąpienie rektora, prof. Jacka Woźnego
Prelekcje:
- dr Aleksandra Jankowska: „Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – skarbnica pamięci historycznej darczyńcom zawdzięczana”;
- dr hab. Albert S. Kotowski: „Polscy emigranci w zachodnich strefach okupacyjnych Niemiec po II wojnie światowej”;
- dr hab. Adam Sudoł, prof. uczelni „25-lecie Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – wspomnienia pomysłodawcy, założyciela i współtwórcy”.
Podczas uroczystości wystąpi Chór Uniwersytecki. Na koniec goście wzniosą uroczysty toast.
O powstaniu i działaniu muzeum opowiada dr Aleksandra S. Jankowska. Przypomina, że jego historia jest związana z Wandą z Dmowskich Poznańską, żoną konsula generalnego II RP w Paryżu oraz Londynie, dr. Karola Poznańskiego. W 1997 roku konsulowa wraz z córką Magdaleną postanowiły przekazać Wyższej Szkole Pedagogicznej (dziś to Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) archiwalia polskiej służby dyplomatycznej i rządu na uchodźstwie, pamiątki rodzinne, meble, rzeczy codziennego użytku, a także kolekcję obrazów, które niegdyś wypełniały dom Poznańskich.
- Do muzeum trafiają pamiątki osobiste polskich dyplomatów, archiwalia związane z działaniem Rządu RP na Uchodźstwie, a także materiały obrazujące życie i działalność emigracji po 1945 r.
- Można tam oglądać galerię uniformów nawiązujących swym krojem i barwą do mundurów Błękitnej Armii Hallera oraz kolekcję bateldresów z okresu 1943-1947.
- Jest tam unikatowa kabina ciszy, którą przekazało do muzeum Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego liczą dziś ponad 4 tysiące eksponatów i stale się powiększają. Niedawno muzealna kolekcja wzbogaciła się o spuściznę po Tadeuszu Antonim Skowrońskim (1896 – 1986), polskim dyplomacie, pośle nadzwyczajnym i ministrze pełnomocnym w Rio de Janeiro w latach 1938 – 1945. To pamiątki osobiste, rzeczy codziennego użytku, porcelana, szkło, srebra, dzieła sztuki, meble, archiwalia oraz księgozbiór.
W ubiegłym roku muzeum otwierało wystawę „Śladami Ambasadora Kazimierza Duchowskiego”. Muzeum zawdzięcza kolekcję Barbarze Teresie Duchowskiej. Podarowała pamiątki związane z trwającą niemal pół wieku służbą dyplomatyczną swojego męża. Kazimierz Duchowski pracował m.in. w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie (1975 – 1979).
Niedawno, w wieku 102 lat w Chicago, zmarł Feliks Rembiałkowski. Muzeum zawdzięcza mu m.in. kolekcję mundurów 2 Korpusu Polski. Sam był żołnierzem Generała Stanisława Maczka. Co więcej, do muzeum trafiło obszerne archiwum polskiego ruchu ludowego w Stanach Zjednoczonych. Z Chicago dotarły uniformy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Obszerne archiwum przekazała Urszula Zawadzińska – założycielka pierwszej polskiej szkoły w Holandii.
Z Argentyny muzeum otrzymało pamiątki po Edwardzie Mozolewskim – żołnierzu Armii Andersa oraz wybrance jego serca – Weronice z Pomocniczej Służby Kobiet. W placówce zobaczyć można pamiątki przekazane przez dorosłe już dzieci, ewakuowane wraz z Armią Andersa z nieludzkiej ziemi.