Bydgoszcz

i

Autor: Dawid Olszewski

Bydgoszczanie zdecydują, co najpierw trzeba wybudować w mieście. Każdy może oddać głos

2021-03-15 14:21

Urzędnicy pytają mieszkańców o radę. Każdy może wypowiedzieć się na temat kolejności realizacji inwestycji w Bydgoszczy. Jest ich kilkanaście, ale ze względów finansowych, nie wszystkie można zrealizować od razu. Za kilka dni ruszą konsultacje społeczne.

Bydgoszczanie zdecydują, co najpierw trzeba wybudować w mieście. Za chwilę ruszą konsultacje społeczne w sprawie kolejności realizacji inwestycji w mieście. Jak informują urzędnicy, ograniczenia środków dla samorządów spowodowane niekorzystnymi zmianami w prawie krajowym oraz dodatkowymi wydatkami związanymi z epidemią powodują, że nie wszystko można wybudować od razu.

Myślę, że do 2023 lub 2024 roku zrealizowalibyśmy wszystkie inwestycje. Dzisiaj ze względu na zmiany w finansowaniu samorządów i zmiany związane z Covid-19, musimy niektóre z nich uznać za pilniejsze w realizacji, a niektóre musimy nieco odłożyć w czasie

- mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Konsultacje ruszą 22 marca i potrwają do 21 maja.

Będziemy realizować wszystkie inwestycje, o których od dłuższego czasu rozmawiamy. Sytuacja finansowa uniemożliwia nam tego tak szybko, jak chcielibyśmy. Dlatego poprosiliśmy o to, by w tych konsultacjach wziąć udział. Będzie można oddać głos na maksymalnie trzy inwestycje. Głosowanie online preferujemy ze względu na bezpieczeństwo związane z epidemią, ale będzie można też wrzucić kartę do wyznaczonego miejsca w Urzędzie Miasta

- mówi Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy.

Głosowanie online będzie możliwe TUTAJ

Ze względów finansowych inwestycje trzeba kolejkować. Na liście jest piętnaście propozycji:

  • Przebudowa ul. Nakielskiej (od granic miasta do ronda Grunwaldzkiego). Inwestycja zakłada m.in. rozbudowę jezdni o buspasy, drogi rowerowe, chodniki i przebudowę pętli Wilczak.
  • Rozbudowa stadionu Polonii Bydgoszcz. Zadanie związane jest z kontynuacją przebudowy trybun i dostosowanie obiektu do najnowszych standardów.
  • Budowa basenu na osiedlu Leśnym. Nowa pływalnia ma powstać w oparciu o przygotowaną już dokumentację projektową przy szkole na ul. Czerkaskiej.
  • Budowa basenu rehabilitacyjnego przy ul. Jesionowej na Szwederowie. Obiekt przeznaczony dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych oraz seniorów z możliwością korzystania przez inne grupy mieszkańców
  • Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku. Sposób, w jaki zabudowana powinna być ta część Salonu Miasta będzie przedmiotem dodatkowych konsultacji. Umieszczenie zachodniej pierzei na liście priorytetów nie rozstrzyga czy będzie to zabudowa historyczna czy nowoczesna
  • Budowa otwartego kąpieliska na Astorii, Balatonie lub w Parku Centralnym. Przygotowane zostały koncepcje, które poddaliśmy konsultacjom społecznym, w I etapie może powstać jeden obiekt w zależności od możliwości finansowych.
  • Rewitalizacja Parku Akademickiego. Przygotowana została koncepcja zakładająca zagospodarowanie terenów z oczkami wodnymi przy ul. Rejewskiego.
  • Dalsza rewitalizacja nabrzeży Brdy. Budowa ciągów pieszych i rowerowych wzdłuż Brdy
  • Rozwój funkcji rekreacyjnych w Myślęcinku: budowa kolejki wąskotorowej i biegunarium. Odtworzenie infrastruktury kolejowej, jej rozbudowa oraz budowa nowej części zoo dla zwierząt ze strefy polarnej.
  • Zwiększenie wydatków na budowę infrastruktury rowerowej. Zwiększenie puli w stosunku do aktualnej zakładającej co roczny wzrost wydatków do kwoty 10 mln rocznie i dróg rowerowych budowanych w ramach trwających inwestycji
  • Budowa ścieżki i chodnika wzdłuż Trasy Uniwersyteckiej nad Brdą. Wykonanie nowej kładki dedykowanej rowerzystom i pieszym pomiędzy dworcem PKS i pętlą Babia Wieś.
  • Utworzenie Fordońskiego Centrum Kultury. Stworzenie nowej instytucji w gmachu po szkole przy ul. Gawędy z szeroką ofertą kulturalną.
  • Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego. Zagospodarowanie na cele rekreacji i wypoczynku kolejnych odcinków parku nad Starym Kanałem Bydgoskim oraz pasów zieleni przy nowej części kanału.
  • Rozbudowa trasy W-Z - etapowanie. Rozbudowa najważniejszej arterii komunikacyjnej w mieście do dwóch pasów ruchu z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, zgodnie z opracowaną wcześniej koncepcją.
  • Zwiększenie wydatków na wieloletni program utwardzania ulic gruntowych zlokalizowanych na terenie miasta Bydgoszczy.
Basen Astoria jest już gotowy! Bydgoszczanie długo na niego czekali