Sztuczna inteligencja – pomocnik czy zagrożenie?
Chat GPT jest w stanie pomóc nam w niemalże każdej dziedzinie życia. Może napisać artykuł, udzielać porad o zdrowiu, uczyć nas języka obcego, a nawet wykonać szkic, gdy planujemy remont mieszkania. To ułatwia życie, lecz zaczyna być nieco niepokojące.
Ostatnio sam przekonałem się o tym, jak kompetentne jest to narzędzie. Gdy w moim akwarium – specyficznym (biotop tanganika) nastąpił nagły wzrost azotanów, musiałem szybko zadziałać. Specjaliści w sklepach radzili natychmiastowo podmienić wodę w połowie zbiornika i dodać specjalistyczne preparaty. To mogło jednak okazać się niebezpieczne dla młodych ryb. Z kolei specjaliści z forów internetowych, kazali podmieniać wodę dwa razy dziennie i dosypywać do niej sól kuchenną.
Zapytałem GPT. Podpowiedzi okazały się najbardziej trafne
Do tak ryzykownych działań nie byłem absolutnie przekonany. Z ciekawości zapytałem GPT, co zrobiłby na moim miejscu. Narzędzie kazało podmieniać wodę, ale nie, jak wskazywali specjaliści, dwa razy dziennie, a co dwa dni. Po kilku podmianach czat zalecił także użycie żywicy jednowymiennej, by ustabilizować parametry. Efekty widziałem już następnego dnia, a po miesiącu po stężonej dawce azotanów w zbiorniku nie było śladu.
Było to dla mnie zaskakujące, zważywszy na to, że w zeszłym roku publikowaliśmy artykuł o tym, jak GPT widzi nasze miasto – Bydgoszcz. Chat twierdził, że będąc w mieście koniecznie trzeba posmakować naszych tradycyjnych pierników (najwyraźniej pomylił Bydgoszcz z Toruniem), a także wysyłał nas do nieistniejących muzeów i Starego Ratusza, w którym oczywiście nie mieści się (jak podawał) muzeum miejskie rodem z renesansu i sale wystawowe.
Rok temu pytaliśmy GPT o Bydgoszcz. Dziś odpowiedzi są zupełnie inne
Dziś (luty 2025) zapytałem go ponownie, co warto odwiedzić w Bydgoszczy. Odpowiedzi były zupełnie inne – i co istotne! – zgodne ze stanem faktycznym. Chat polecił mi, bym koniecznie odwiedził jedyne w Polsce Muzeum Mydła i Historii Brudu, zobaczył Operę Nova, Wyspę Młyńską, Kanał Bydgoski, a nawet zasugerował, bym wybrał się kilka kilometrów poza Bydgoszcz, aby zwiedzić Pałac Ostromecko, którego rzeczywiście właścicielem jest Miasto Bydgoszcz.
GPT umie narysować dziennikarza Radia Eska
Chat przeszedł ogromną metamorfozę. Obecnie mogę mu wysłać zdjęcie, by ocenił czy moje spodnie nie są zbyt krótkie, a także umie wykonać obrazek. Mogę poprosić go by zaaranżował mi garderobę, a także o to, by narysował dziennikarza Radia Eska. Efekty zobaczcie sami.

i
I tu pojawia się ważne pytanie! Jeśli sztuczna inteligencja jest w stanie wykonać za nas grafikę (ze wszystkimi detalami, o które prosimy), czy nie zastąpi ona kiedyś grafików komputerowych? A idąc dalej – czy w przyszłości nie będzie umiał tworzyć programów komputerowych i nie zastąpi programistów?

GPT rozwija się w przerażająco szybkim tempie
Obecnie możemy uczyć się języka obcego z pomocą GPT, robiąc to za darmo, bez konieczności płacenia za aplikacje czy szkoły językowe. Narzędzie to ma jednak charakter amatorski i nie zastąpi profesjonalnych nauczycieli. Jeśli zależy nam na biegłej znajomości angielskiego, musimy wykupić lekcje lub korzystać z płatnych aplikacji. Jak jednak będzie wyglądała sytuacja za kilka lat, gdy sztuczna inteligencja przejdzie kolejne etapy rozwoju?
Jak widzimy w social mediach, sztuczna inteligencja potrafi także tworzyć filmy ze znanymi nam twarzami. Choć obecnie widać, że obrazy stworzone są przez komputer, za parę lat narzędzie się rozwinie. Będzie można nakręcić film bez udziału aktorów (jedynie wypożyczając ich twarz i głos z banku). Jak wiele zawodów zniknie za parę lat? Jest to bardzo niepokojące pytanie, lecz w przyszłych dekadach otrzymamy na nie odpowiedź.