Ta darmowa gra ma wywołać dyskusję na cały kraj. Zaprojektuj na nowo osiedle z PRL-u znane z serialu „Zmiennicy”

i

Autor: bloki.game (instagram)/zrzut ekranu

ciekawostki

Ta darmowa gra ma wywołać dyskusję na cały kraj. Zaprojektuj na nowo osiedle z PRL-u znane z serialu „Zmiennicy”

2024-01-29 15:06

Kto na nowo zaprojektuje wygląd osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Służew nad Dolinką w Warszawie, tego samego, które widzieliśmy w serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei? Żeby to zrobić, wystarczy pobrać darmową grę Bloki. Twórcy chcą, żeby wywołała dyskusję na całą Polskę.

Gdzie można pobrać za darmo grę Bloki o projektowaniu osiedla z PRL-u?

Darmową grę edukacyjną Bloki wypuścili właśnie Bartosz Seifert oraz studio Sky World Games.

  • Nad tym, jak powstaje, czuwał Mazowiecki Instytut Kultury (stworzono ją w ramach Open Call’a Fesiwalu Sztuk Wizualnych Relacje, a jej wersja prototypowa została zaprezentowana na wystawie festiwalowej w 2022 roku).
  • Założenie jest proste: gracze wcielają się w architektów elewacji budynków mieszkalnych z epoki PRL-u. Można więc w jednej chwili przenieść się w czasie i stanąć przed wyzwaniami, jakie mieli przed sobą tamci projektanci.
  • Można ją pobrać za darmo na stronie gry bloki.games. Na razie jest dostępna tylko na Windowsa.

Gra edukacyjna Bloki wymaga od graczy projektowania budynków z epoki PRL-u

Stworzenie takiego osiedla mieszkaniowego, w którym dobrze poczują się wszyscy: duża rodzina, seniorzy, singiel, to ogromne wyzwanie. Teraz każdy może przed nim stanąć, grając w Bloki. To gra edukacyjna o architekturze mieszkaniowej z okresu PRL-u.

- Ma uświadamiać, jak istotną funkcję pełni kolorystyka budynków, jak również zachęcić do refleksji nad otaczającą nas przestrzenią. Gra umożliwia też sygnalizowanie własnych potrzeb związanych z estetyką i funkcjonowaniem tych osiedli, zarazem ukazuje konsekwencje ich realizacji - wyliczają twórcy gry w jej opisie na swojej stronie internetowej.

Gra Bloki to wirtualna kopia osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Służew nad Dolinką. Widzieliśmy je w serialu „Zmiennicy”

Jak przekonują, w Blokach istotne jest budowanie porozumienia i wzmacnianie istniejącego już dialogu pomiędzy różnymi podmiotami zarządzającymi osiedlami. Tworząc grę, szukali partnera - spółdzielni, która będzie potrafiła rozmawiać. To Spółdzielnia Mieszkaniowa Służew nad Dolinką. Bloki i otoczenie, które się na nią składają, zostały przeniesione do cyfrowej wersji i tworzą bazę gry Bloki. Scenariusz powstał dopiero, kiedy twórcy zbadali potrzeby ludzi.

- Badania społeczności odgrywały ważną rolę w procesie powstawania Bloków - opisują dalej twórcy. - Pozwoliły nam zrozumieć potrzeby mieszkańców i przełożyły się na scenariusz gry, oparty na realnych wyzwaniach i atutach tego miejsca. Gracze muszą więc sprostać rzeczywistym problemom i przetestować różne rozwiązania.

Gracz zamienia się w projektanta elewacji budynków mieszkalnych z epoki PRL-u. Przy pomocy dostępnego zestawu narzędzi i wskazówek moderatora, zaprojektuje elewację i zajmie się zagospodarowaniem pobliskiego terenu. Zmiana wyglądu osiedla wymaga kreatywności, przez co gra właściwie się nie nudzi.

Na czym polega gra Bloki?

Gracz wykonuje projekt elewacji dla dwóch budynków mieszkalnych. Korzysta z palety kolorów oraz dostępnych wzorów geometrycznych. Postępuje według wskazówek, by zdobyć jak najwięcej punktów za estetykę. Poznaje elementy otoczenia dostępne na osiedlu Służew nad Dolinką. Dobrze, gdy wybiera proekologiczne rozwiązania, dba o społeczne inicjatywy i niezbędne elementy małej architektury. Wtedy gromadzi punkty zarówno za estetykę, jak również ekologię i użyteczność.

Twórcom zależy na poznaniu opinii graczy, dlatego zachęcają do kontaktu poprzez media społecznościowe. Chętni będą też mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach. Chodzi też o to, by na temat bloków i osiedli mówiła cała Polska.

- Na przykładzie gry Bloki podejmij merytoryczne dyskusje - zachęcaja twórcy. - Jak ludzie wyobrażają sobie renowacje ich bloków? Co uważają za przyjemne dla oka? Co myślą o otoczeniu i jakie mają związane z nim oczekiwania?‍

Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych w Krakowie. Tłumy dopisały