Podwyżki

i

Autor: pixabay

Finanse

Podwyżki w 2024 roku. Ci pracownicy instytucji państwowych mogą liczyć na waloryzację wynagrodzeń

2024-05-05 20:58

Od stycznia bieżącego roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł brutto, a w lipcu planowane jest jego podniesienie do 4300 zł. Według szacunków z drugiej połowy zeszłego roku, wzrost płac realnych w 2024 roku może sięgnąć nawet 6 proc. Niemniej jednak nie wszyscy pracownicy instytucji państwowych mogą spodziewać się podwyżek w tym roku. Które zawody zostaną objęte waloryzacją wynagrodzeń? Szczegóły poniżej.

Wyższe pensje dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Otrzymają wyrównanie od 1 stycznia

Jak tłumaczy portal bankier.pl, nie wszyscy pracownicy instytucji państwowych mogą w tym roku liczyć na podwyżki. Problem na pewno nie dotknie jednak strażaków. Jak poinformowało redakcję biuro prasowe Państwowej Straży Pożarnej - w ustawie budżetowej na 2024 rok zagwarantowane zostało podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy o 20 proc. w stosunku do roku 2023, poprzez waloryzację kwoty bazowej, która wynosi 2 088,77 zł.

W efekcie, średnie miesięczne wynagrodzenie funkcjonariuszy PSP w roku 2024 wzrośnie o 1340 złotych bez uwzględnienia nagrody rocznej, co wynika z nowych ustaleń dotyczących płacowych przepisów Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pensje pracownikom podniesie także Centralne Biuro Antykorupcyjne

Na wyższe pensje mogą liczyć także funkcjonariusze CBA. Nie dojdzie do waloryzacji, lecz – jak zapewniło dziennikarzy biuro prasowe – pracownicy Centralnego Biura Antykorupcyjnego mogą liczyć na podwyżki.

- Waloryzacja płac wymaga zmiany w obowiązujących przepisach, tj. Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2010 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach służbowych funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wzoru uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat, a także Zarządzeniu nr 6/16 Szefa Centralnego Bura Antykorupcyjnego z dnia 5 kwietnia 2016 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu wynagradzania pracowników CBA- napisano w odpowiedzi na pytanie Bankier.pl.

Zwiększenia płac w tej instytucji będą realizowane zgodnie z ogólnymi zasadami, analogicznie do innych służb.

Co z pensjami dla pracowników ministerstwa?

O ile natomiast podniesie pensje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej? Resort oznajmił w komunikacie skierowanym do portalu, że wszelkie modyfikacje płac pracowników mogą być przeprowadzane tylko w granicach dostępnych środków finansowych wyznaczonych na wynagrodzenia zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024.

Jak tłumaczy ministerstwo, dla członków korpusu służby cywilnej z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wynagrodzenie jest ustalane poprzez mnożenie kwoty bazowej, zgodnie z przepisami rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2016 r.

W roku 2023 kwota bazowa wynosiła 2 190,45 zł, a jej waloryzacja na rok 2024 to 120 proc., co daje kwotę w wysokości 2 628,54 zł. To oznacza wzrost wynagrodzenia dla tej grupy pracowników o 20 proc. Nowe warunki płacowe dla pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej będą wynegocjowane we współpracy z istniejącymi w urzędzie organizacjami związkowymi.

Od "Złotopolskich" do "Na dobre i na złe". Tak na przestrzeni lat zmieniał się Tomasz Ciachorowski