Renta wdowia

i

Autor: pexels,pixabay/ zdjęcie ilustracyjne

Prawo

Co dalej z rentą wdowią? Minister zapowiada gotowość do dalszych prac nad projektem

2024-02-25 18:09

W trakcie obrad w Sejmie, w dniu 7 lutego, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała gotowość do kontynuacji prac nad inicjatywą obywatelską dotyczącą renty wdowiej. Podkreśliła, że w przypadku zaakceptowania projektu przez Sejm, przewiduje się możliwość techniczną i finansową jego wdrożenia w życie w ciągu około 6 miesięcy.

W środę, 7 lutego odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz kilku innych ustaw, mającego na celu wprowadzenie renty wdowiej.

Podczas debaty głos zabrała minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Podkreśliła, że śmierć bliskiej osoby to nie tylko trudny moment emocjonalny, ale także obciążenie dla domowego budżetu.

- Kiedy znika jedno z małżonków, bynajmniej nie znika połowa kosztów utrzymania domu, czy mieszkania. Koszty energii, koszty ogrzewania, koszty mediów - to wszystko zostaje na barkach już nie dwóch, a tylko jednej osoby - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Dodała, że państwo powinno chronić starsze osoby i takie rozwiązanie znajduje się w projekcie ustawy o rencie wdowiej. Minister podkreśliła, że pod projektem przygotowanym przez Lewicę i OPZZ podpisało się ponad 200 tys. osób.

Dziemianowicz-Bąk przypomniała, że w projekcie zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

Obecnie w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Dlatego po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.

- Deklarujemy jako ministerstwo pełną gotowość do dalszych prac nad tym projektem w komisji, a gdyby został przyjęty przez Sejm zakładamy możliwość techniczną i finansową wdrożenia go w życie po około 6 miesiącach - oświadczyła szefowa MRPiPS.

Podkreśliła, że los osób starszych jest dla rządu priorytetowy.

- Opracowaliśmy już w ministerstwie i zgłosiliśmy do dalszych prac rządowych projekt ustawy o wzroście zasiłku pogrzebowego, czy projekt o drugiej waloryzacji rent i emerytur. Kolejne projekty przed nami. (..) Wierzymy głęboko, że polski senior może być bezpieczny, zapewniamy, że polski senior bezpieczny będzie. Do tego bezpieczeństwa będziemy dążyć nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynami, bo my wiemy, co znaczą czyny, a nie słowa – dodała minister.

Sedno Sprawy - Suski z 21.12.2023