Wybory prezydenckie 2025. Najnowszy sondaż
Wybory prezydenckie 2025 wciąż budzą emocje w Polakach. Większość sondaży wskazuje, że jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów, znajdzie się w nich kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski, a także kandydat obywatelski z ramienia PiS, Karol Nawrocki.
Nic nie jest jednak przesądzone! Rośnie poparcie dla Sławomira Mentzena z Konfederacji. W opublikowanym na początku kwietnia sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski widać, że depcze on Nawrockiemu po piętach. Kandydatów dzieli już mniej niż 1,5% poparcia.
Wybory prezydenckie 2025. Kto może dostać się do drugiej tury?
Z badania wynika, że w pierwszej turze największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej, który zdobyłby 38,3 proc. głosów, co oznacza wzrost o 5,1 pkt proc. w porównaniu z końcem marca.
Na drugim miejscu uplasował się Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS, z wynikiem 20,1 proc. Jego notowania jednak szybko spadają, ponieważ jeszcze w marcu miał o 5,2 pkt proc. wyższy wynik. Trzecie miejsce, tuż za Nawrockim, zajął Sławomir Mentzen z Konfederacji, który może liczyć na 18,8 proc. poparcia. Jego notowania są stabilne, a poparcie wzrosło o 0,8 pkt proc.
Wybory prezydenckie 2025. Czy będąc na L4 można iść na wybory?
Wybory prezydenckie 2025 odbędą się w niedzielę, 18 maja. Jeśli dojdzie do drugiej tury, Polacy ponownie udadzą się do urn 1 czerwca. Co się stanie, jeśli w tym czasie zachorujemy i będziemy na zwolnieniu lekarskim? Czy osoby na L4 mogą oddać swój głos lub zasiadać w komisji wyborczej? Na to pytanie odpowiedział nam kujawsko-pomorski ZUS tuż przed wyborami samorządowymi w 2024 roku.
ZUS koncentruje się na weryfikacji, czy osoby przebywające na L4 prawidłowo wykorzystują czas rekonwalescencji oraz czy wystawienie zwolnienia lekarskiego było uzasadnione. Podczas kontroli ZUS sprawdza przede wszystkim, czy chory nie podejmuje pracy w trakcie zwolnienia.
Wiele zależy od tego, czy na zwolnieniu jest napisane, że musimy leżeć
Ponadto inspektorzy monitorują, czy pacjent nie angażuje się w inne aktywności, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia lub wydłużyć proces leczenia. Czy wyjście z domu w celu oddania głosu w wyborach prezydenckich będzie uznane za taką aktywność?
- Pamiętajmy, że w czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza, szczególnie gdy na zwolnieniu mamy napisane, że musimy leżeć. W trakcie zwolnienia lekarskiego nie powinniśmy wykonywać żadnych czynności, które mogłyby wydłużyć nasz powrót do zdrowia – tłumaczyła wiosną 2024 roku Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego w rozmowie z naszą redakcją.
Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Naruszenie zwolnienia skutkuje wstrzymaniem chorobowego
Podczas zwolnienia lekarskiego pracownik może wykonywać codzienne czynności, jeśli w zaświadczeniu lekarskim jest zgoda na poruszanie się. Choć przepisy nie precyzują, co jest dozwolone, niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego za ten okres. Jeśli wyjście z domu pogorszy stan zdrowia, zasiłek zostanie wstrzymany.
Każdy przypadek będzie zatem rozpatrywany indywidualnie. Na przykład, jeśli mamy kontuzję ręki, możemy pójść na wybory. Jednak w przypadku kontuzji nogi, grypy lub innych dolegliwości, gdzie lekarz zalecił odpoczynek i tryb leżący, wyjście na wybory może opóźnić powrót do zdrowia. Wówczas czynność ta naruszy cel zwolnienia.

Wybory prezydenckie 2025. Czy będąc na zwolnieniu lekarskim możemy zasiadać w komisji wyborczej?
Co natomiast w przypadku zasiadania w komisji wyborczej? Czy będąc na L4 także naruszymy warunki zwolnienia? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pełnienie funkcji w komisji wyborczej nie jest uznawane za pracę zarobkową, mimo że przysługuje za to wynagrodzenie. W związku z tym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może legalnie odmówić wypłaty zasiłku chorobowego, chyba że uczestnictwo w komisji wpłynie negatywnie na stan zdrowia osoby i opóźni jej proces leczenia.