Choć nowy przedmiot szkolny - Historia i Teraźniejszość wystartuje dopiero po pierwszym września, wzbudza on kontrowersje wśród Polaków już od dłuższego czasu. Wszystko za sprawą podręcznika autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.
Przedmiot Historia i Teraźniejszość będzie obejmował tematykę historii najnowszej – od 1945 do 2015 roku. Zastąpi on dotychczasową Wiedzę o Społeczeństwie. Do tej pory resort dopuścił tylko jeden podręcznik do HiT – autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. Książka oceniana jest jednak przed Polaków bardzo negatywnie.
Autorowi zarzucana jest przede wszystkim stronniczość, upolitycznienie, a także używanie argumentów niepodpartych dowodami. W podręczniku brakować ma również słownika pojęć, tablicy z datami, nie ma też tekstów źródłowych z epoki.
Wiele ze szkół z całej Polski nie zdecydowało się wprowadzić go do swoich placówek. Czy podręcznik do HiT pojawi się w bydgoskich szkołach? Postanowiliśmy sprawdzić, jak ma się sytuacja w dziesięciu liceach w mieście.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu wydana zostanie zgoda na drugi – autorstwa Izabelli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego i Adama Cisek. Właśnie ten podręcznik, według placów, ma pojawić się od września w I Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida, a także w IV LO im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Według spisu podręczników na najbliższy rok szkolny 2022/2023, decyzji w sprawie podręcznika do Historii i Teraźniejszości nie podjęło m.in. II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika – w tabelce znajduje się pozycja „brak decyzji”. Dokładnie taką samą informację znaleźć można na stronie VII LO im. Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy.
Według spisu, decyzja w sprawie podręcznika do HiT-u, zapadnie we wrześniu w bydgoskiej „trójce”, „szóstce”, „ósemce” i „dziewiątce”. Również V Liceum Ogólnokształcące poinformowało na stronie, że „podręcznik zostanie podany później„.
Niezdecydowanym wydaje się być również bydgoskie Colegium Salezjanum. W spisie podręczników na stronie katolickiej szkoły, w rubryce „Historia i Teraźniejszość” pozostawione zostało puste miejsce. Jednakże wiersz dalej, gdzie widnieją nazwy wydawnictwa podanych książek wpisano „Nowa Era”. Przypomnijmy, że podręcznik do HiT-u nie jest obowiązkiem, lecz ma służyć jako pomoc dydaktyczna.
Przedmiot „Historia i Teraźniejszość” wprowadzony zostanie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia. HiT-u uczyć się będą licealiści z I i II klasy, uczniowie techników z klas I, II i III, a także uczniowie szkoły branżowej z klasy I.