Awizo

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Prawo

Koniec z awizami w Polsce?! Jeszcze w 2024 roku mają pojawić się e-Doręczenia. Wystarczy wypisać wniosek

2024-06-26 8:41

Od 1 października 2024 roku większość urzędów i innych instytucji publicznych, w tym urzędy miast, gmin i powiatów, ministerstwa, ZUS, a także NFZ, będzie zobowiązana do korzystania z systemu elektronicznych doręczeń. To ułatwienie dla obywateli, którzy nie będą musieli stać w kolejce na poczcie, by odebrać pismo, którego odbiór musi być oznaczony naszym podpisem. Czy e-Doręczenia oznaczają koniec z awizami w Polsce? Tłumaczymy.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że z dniem 1 października bieżącego roku list polecony z instytucji publicznej będziemy mogli odebrać przez internet, nie musząc stać w kolejce na poczcie z awizo w ręku.

E-Doręczenia to rozwiązanie rewolucyjne. Będą one miały taką samą moc prawną jak tradycyjne pismo polecone z potwierdzeniem odbioru i – co ważne – korzystanie z nich nie będzie obowiązkowe dla obywateli. Aby otrzymywać cyfrową korespondencję z urzędów, konieczne będzie założenie adresu do e-Doręczeń.

Jeśli nie założymy internetowej skrzynki – po 1 października nadal otrzymywać będziemy korespondencję w formie papierowej za pośrednictwem Poczty Polskiej. Co ważne – z internetowej skrzynki będziemy mogli zrezygnować w każdej chwili i powrócić do tradycyjnej formy pisemnej korespondencji.

Jak podaje Portal Samorządowy - Skrzynka do e-Doręczeń urzędu musi być aktywna do 1 października. Nie warto zwlekać do ostatniej chwili, dlatego wniosek o adres do doręczeń elektronicznych (ADE) można złożyć już teraz.

Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia na rządowej stronie internetowej informacje dotyczące zakładania skrzynki do e-Doręczeń dla każdego z nas. W tym miejscu możemy także złożyć wniosek o założenie adresu do e-Doręczeń przez internet.

Nowe rozwiązanie z pewnością zmniejszy ilość awizo w skrzynkach pocztowych. Jak dodaje portal, e-Doręczenia wystawiać mają przede wszystkim urzędy miast, gmin i powiatów, ministerstwa, ZUS, KRUS, jednostki samorządu terytorialnego, ośrodki Narodowego Funduszu Zdrowia, a także:

  • sądy, trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania i Służba Więzienna;
  • podmioty niepubliczne - osoby wykonujące zawody zaufania publicznego adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, doradcy restrukturyzacyjnego, rzecznika patentowego, notariusza;
  • agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej, państwowe fundusze celowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne, Polska Akademia Nauk (PAN) i tworzone przez nią jednostki organizacyjne, państwowe i samorządowe instytucje kultury.
Sekretne życie Eweliny Flinty. Ocean tajemnic…