Dramatycznie Brakuje krwi w Bydgoszczy.  Poza sezonem wakacyjnym tak źle jeszcze nie było

i

Autor: D. Olszewski

wokół nas

Dramatycznie brakuje krwi w Bydgoszczy. "Poza sezonem wakacyjnym tak źle jeszcze nie było"

2024-11-27 15:14

Każda kropla krwi to skarb. W Bydgoszczy i regionie brakuje tego życiodajnego płynu, więc centrum krwiodawstwa apeluje do mieszkańców o pomoc. - Poza sezonem wakacyjnym tak źle jeszcze nie było – przyznaje Ewa Kowalska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

W Bydgoszczy dramatycznie brakuje krwi. Wojewoda kujawsko-pomorski apeluje do krwiodawców

Krwiodawcy, ale też osoby, które dotąd nie oddawały honorowo krwi, a ich stan zdrowia na to pozwala, proszeni o pomoc. RCKiK w Bydgoszczy ogłasza mobilizacje, bo mierzy się z kryzysem, a ludzi, którzy potrzebują krwi, nie ubywa.

- Pierwszy raz spotkaliśmy się z taką sytuacją: mamy czas jesienno-zimowy, a brakuje krwi. Wcześniej o tej porze zawsze mieliśmy pełne magazyny. Trochę nas to zaskoczyło, dlatego tym bardziej apelujemy do wszystkich, którzy mają dobre serca i chcą się podzielić cząstką siebie z innymi. To gest, który może wykonać każdy zdrowy człowiek - mówi Ewa Kowalska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

O oddawanie krwi zaapelował też kujawsko-pomorski wojewoda. Odpowiedzieli studenci. Na Politechnice Bydgoskiej zorganizowano zbiórkę. Ustawiła się długa kolejka chętnych.

- Oddaję krew po dłuższym czasie, ostatnio oddawałem krew, będąc w wojsku - mówi dumny krwiodawca.

- Ode mnie nie wymaga to wysiłku, więc czemu miałbym nie pomóc? - pyta retorycznie kolejny.

RCKiK w Bydgoszczy przyjmie krew każdej grupy. Studenci Politechniki Bydgoskiej zorganizowali akcję

W szpitalach w województwie kujawsko-pomorskim dramatycznie topnieją zapasy wszystkich grup krwi, w miarę stabilnie jest tylko w przypadku grupy AB Rh +.

- Zachęcamy wszystkich bez względu na to, jaka ma grupę krwi. Z czego wynikają braki? Wzrosła liczba zabiegów w szpitalach, zapotrzebowanie szpitali wzrosło bardzo w porównaniu z zeszłym rokiem, w  niektórych przypadkach nawet o 100-200 procent, potrzeby rosną - tłumaczy Ewa Kowalska.

Samo oddanie krwi zajmuje jakieś 5 minut. 15 minut krwiodawcy spędzają potem w wygodnym fotelu pod czujnym okiem pielęgniarek. Wcześniej trochę dłużej trwa cała procedura - wypełnienie ankiety na temat stanu zdrowia, badanie laboratoryjne i wizyta u lekarza. Wszystko razem trwa jakieś 45-60 minut. Niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ratujemy komuś życie.

Kto może oddać honorowo krew?

Dawca krwi powinien spełniać kilka podstawowych kryteriów:

  • Wiek - między 18 a 65 rokiem życia.
  • Stan zdrowia - dawca musi być w dobrym stanie zdrowia ogólnym, bez chorób zakaźnych lub przewlekłych, które mogłyby uniemożliwić oddanie krwi.
  • Waga - minimalna waga wynosi 50 kg.
  • Dawca może zostać czasowo wykluczony m.in. po podróży do regionów endemicznych, po zastosowaniu leczenia farmakologicznego, po operacjach czy po tatuowaniu lub przekłuwaniu skóry.

W Bydgoszczy można oddać krew w RCKiK przy ul. Markwarta 8. Centrum jest czynne w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 7.30 – 15, w czwartki w godz. 7.30 – 17.30, w soboty między godz. 8 a 12. Krew można oddać też w oddziałach terenowych w województwie kujawsko-pomorskim: w Brodnicy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu czy Włocławku.

W Bydgoszczy powstało Muzeum Miejsca. Kiedyś nie było tu ani okien, ani ogrzewania. Tylko lód na sprzedaż. Zobaczcie zdjęcia.

Bydgoszcz ma swoją wersję gry Monopoly
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?
Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?