interwencja

Dzieci bawią się na stercie podkładów kolejowych, dosięgają linii trakcyjnej. Po naszej interwencji jest reakcja PKP PLK

2024-06-24 14:56

Od lat przy torowisku na Osowej Górze zalega sterta betonowych podkładów kolejowych. Dziurawe ogrodzenie nie jest w stanie powstrzymać dzieci i nastolatków przed wchodzeniem na nią i urządzaniem sobie tam zabaw. - Jest o krok od tragedii, bo nad stertą biegnie linia trakcyjna, ktoś może zostać rażony prądem - mówi Radosław Ginther, który koresponduje w tej sprawie z PKP PLK od dawna. Po naszej interwencji padła konkretna deklaracja ze strony spółki.

Na Osowej Górze dzieci bawią się na stercie podkładów kolejowych, tuż przy torowisku i tuż pod linią trakcyjną

Sterta betonowych podkładów kolejowych zalega nieopodal torowiska na Osowej Górze już od około trzech lat. Mieszkańcy pamiętają, że to pozostałości po remoncie torowiska na linii Bydgoszcz-Nakło nad Notecią.

- Podkłady zostały złożone przy ul. Bażanciej/Sowiej oraz Pelikanowej/Bażanciej. Są ułożone warstwowo, sterta mierzy ok. 3-4 m wysokości - mówi Radosław Ginther, przewodniczący Rady Osiedla Osowa Góra, radny Rady Miasta Bydgoszczy.

PKP PLK ogrodziła teren, ale dzieci to nie powstrzymało na długo

Rada osiedla od lat koresponduje w tej sprawie z przedstawicielami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. To dzięki temu teren został ogrodzony, bo wcześniej i tego nie było. Społecznicy prosili o to, bo nastolatki urządzały sobie zabawy na stercie podkładów, wdrapywały się tam, przesiadywały i były niebezpiecznie blisko wiszących nad nią przewodów trakcyjnych. Pod koniec 2021 roku PKP PLK poinformowało radę osiedla (w odpowiedzi na jej prośbę o usunięcie podkładów) właśnie o zamiarze ogrodzenia terenu, ustawienia tablic informacyjnych oraz o tym, że podkłady będą stamtąd sukcesywnie zabierane przy okazji innych remontów w 2022 roku. Ale do dziś ich znacząco nie ubyło. A problem wrócił, bo przez uszkodzone ogrodzenie dzieci nadal przedostają się na ten teren i spędzają czas na ułożonych wysoko podkładach.

Po naszej interwencji - PKP PLK naprawi ogrodzenie

Zapytaliśmy przedstawicieli PKP PLK SA o to, kiedy podkłady znikną, ale na to pytanie odpowiedzi nie dostaliśmy. Padła jednak inna deklaracja - ogrodzenie zostanie zreperowane.

- Betonowe podkłady znajdują się na terenie kolejowym, na który nie mają wstępu osoby postronne. Teren jest oznakowany tabliczkami ostrzegawczymi oraz patrolowany przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, doraźnie są stosowane także foto-pułapki. W ciągu najbliższego tygodnia (24-30.06 - przyp. red.) ogrodzenie zostanie naprawione - poinformował nas w odpowiedzi na maila w tej sprawie Przemysław Zieliński, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zapewnił także, że podkłady są sukcesywnie wykorzystywane podczas prac torowych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Czego nie wolno robić w pobliżu torów?

- Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa wstęp na teren kolejowy mają wyłącznie osoby upoważnione. Podczas spotkań w przedszkolach i szkołach, także na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, przypominamy dzieciom i młodzieży o zasadach bezpieczeństwa oraz o tym, że nie wolno bawić się w pobliżu torów kolejowych - dodaje Przemysław Zieliński.

Runmageddon w Bydgoszczy 2024. To rywalizacja dla prawdziwych twardzieli!

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?