Dzień Archiwisty w Bydgoszczy. To jedyna szansa, żeby zobaczyć dokument z kancelarii króla Kazimierza Wielkiego

i

Autor: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy/Facebook, zrzut ekranu

wydarzenie

Dzień Archiwisty w Bydgoszczy. To jedyna szansa, żeby zobaczyć dokument z kancelarii króla Kazimierza Wielkiego

2024-09-27 14:49

- Dokumenty pergaminowe, najstarsze i najcenniejsze w naszym zasobie, niezwykle rzadko opuszczają skarbiec. W Dniu Archiwisty będzie okazja, żeby zobaczyć kilka z nich. W gablotach wyeksponowane zostaną między innymi dokument cesarski Marii Teresy, dokument papieski oraz przede wszystkim jeden z kilku przechowywanych w naszym zasobie pergamin wystawiony w kancelarii króla Kazimierza Wielkiego, z przyczepioną do niego pieczęcią majestatyczną - opisuje Krzysztof Klapka z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Dzień Archiwisty w Bydgoszczy. Poznamy historię rodzin i dowiemy się, jak szukać danych z przeszłości

  • Dzień Archiwisty przypada 30 września.
  • W Bydgoszczy świętować będziemy wszyscy, ale dwa dni wcześniej.
  • 28 września w Archiwum Państwowym przy ul. Karłowicza 17 odbędzie się dzień otwarty.

W Bydgoszczy można będzie obejrzeć bezcenne dokumenty. Ten pochodzi z kancelarii Króla Kazimierza Wielkiego

- Dokumenty pergaminowe, najstarsze i najcenniejsze w naszym zasobie, niezwykle rzadko opuszczają skarbiec. W Dniu Archiwisty będzie okazja, żeby zobaczyć kilka z nich. W gablotach wyeksponowane zostaną między innymi dokument cesarski Marii Teresy, dokument papieski oraz przede wszystkim jeden z kilku przechowywanych w naszym zasobie pergamin wystawiony w kancelarii króla Kazimierza Wielkiego, z przyczepioną do niego pieczęcią majestatyczną - zapowiada Krzysztof Klapka z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Ci, którzy rok temu wybrali się na podobne wydarzenie, oglądali nowy, ale niemal zupełnie pusty nowy budynek archiwum. Teraz będzie okazja, by przekonać się, co w siedzibie przy ul. Karłowicza zmieniło się przez ten czas. Archiwiści przygotowali niespodzianki. Zobaczymy m.in.: pokój „starego archiwisty”, magazyny archiwalne, poznamy drogę przyjęcia akt do archiwum.

- Archiwum w nowej siedzibie posiada także dwie pracownie specjalistyczne – digitalizacji (w dużym uproszczeniu skanowania) i konserwacji akt. Niestety specyfika ich wyposażenia uniemożliwia prezentację ich działalności bez ograniczeń. Pracownie można będzie odwiedzić tylko w grupach 15-osobowych, do których zapisać będzie się można w holu przy wejściu do budynku. Każda grupa będzie zwiedzać pracownie co godzinę, zbiórki od godz. 9 do 14 - informuje Krzysztof Klapka.

Podczas wydarzenia będzie też okazja do poznania rodzinnych korzeni, odsłonięcia tajemnic dotyczących naszych przodków.

- Czy znasz opowieści o swoich dalekich przodkach? A może chcesz je stworzyć, by opowiedzieć najbliższym? Wszak niejednokrotnie byli uczestnikami ważnych wydarzeń historycznych… Ale dzieje (czas) to jedno, jest jeszcze miejsce. Gdzie żyli moi przodkowie? Jesteśmy „autochtonami”? A może imigrantami? Jak znaleźć odpowiedzi na te i na inne pytania? Jeśli chcesz wskażemy ci drogę - obiecuje Krzysztof Klapka.

Spotkanie poprowadzą pracownicy Oddziału III udostępniania zasobu archiwalnego – archiwiści, historycy, genealodzy. Podzielą się wiedzą oraz przybliżą zasady dotyczące poszukiwań przodków.

Czego dowiemy się podczas Dnia Archiwisty w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy? 

  • Od czego zacząć? Jak prowadzić rozmowy z najstarszymi osobami w rodzinie i świadkami historii?
  • Jak uporządkować domowe archiwum? Jakie informacje można w nim odnaleźć?
  • Jak przechowywać i zabezpieczać rodzinne pamiątki?
  • W jaki sposób i gdzie szukać informacji o swoich przodkach?
  • Jakie są podstawowe bazy internetowe, które pozwalają prowadzić poszukiwania bez wychodzenia z domu?
  • Jakie materiały archiwalne są w zasobie archiwalnym, z jakiego terenu?
  • Jak korzystać z materiałów archiwalnych, takich jak: akta metrykalne, księgi meldunkowe/listy dusz, koperty dowodowe, akta osobowe, listy poborowych, wykazy podatników?
  • Jak przygotować wniosek dotyczący badań genealogicznych, umówić wizytę w archiwum i wypełnić zgłoszenie oraz zamówić akta?

- Głównym naszym założeniem jest przekazanie wiedzy na temat genealogii oraz praktyczne jej wykorzystanie. Zrozumienie tła historyczno-prawnego jest niezwykle istotne, aby z sukcesem i poprawnie interpretować zapisy metrykalne oraz inne źródła archiwalne, co stanowi klucz do efektywnego prowadzenia badań genealogicznych - zapewnia Krzysztof Klapka.

W Archiwum Państwowym w Bydgoszczy dowiemy się, jak się postarać o wyższą emeryturę

Dzień otwarty to też okazja do odwiedzenia stanowiska ds. osobowo-płacowych, gdzie odwiedzający dowiedzą się, jaki podmiot może być przechowawcą dokumentów byłych pracowników zakładów, w których pracował; w jaki sposób może poszukiwać własnych dokumentów (firmy przechowalnicze, archiwa zakładowe, informacje z sądów rejonowych, ZUS); jaki rodzaj dokumentacji może być przydatny do obliczenia świadczenia emerytalnego, rentowego oraz do ponownego przeliczenia przyznanej emerytury; jakie kroki może podjąć, gdy dokumentacja płacowa nie jest już zachowana.

Hulajnogą przez Afrykę. Dominik Wieczorkiewicz w tym roku pokonał ok. 2 tys. kilometrów wokół Jeziora Niasa. Zobaczcie zdjęcia.

Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?
Smaczny pojedynek w Bydgoszczy. Kucharze gotowali w wielkich kotłach