Archiwalny Fotoplastikon to kontynuacja projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego, który od kilku lat zyskuje popularność w różnych miastach Polski. To urządzenie optyczne, które pozwala na oglądanie trójwymiarowych obrazów. Działa na zasadzie wyświetlania serii stereoskopowych fotografii lub rysunków, które poprzez specjalne soczewki dają efekt przestrzennej głębi.
Fotoplastikony były popularne na przełomie XIX i XX wieku, gdy prezentowano na nich zdjęcia z różnych zakątków świata oferując widzom wrażenie "podróży" bez ruszania się z miejsca. Dziś są rzadkością, ale wciąż przyciągają miłośników fotografii i historii.
Prezentowane przy Młynach Rothera fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Przedstawiają codzienne życie bydgoszczan, kluczowe momenty w historii miasta nad Brdą oraz wyjątkowy klimat minionych lat.
- Wśród prezentowanych obrazów nie zabraknie również kadrów dokumentujących działalność bydgoskiej Szkoły Podchorążych dla Podoficerów. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy, która stanowi niepowtarzalną okazję do poznania historii Bydgoszczy w innowacyjnej i fascynującej formie – zachęcają organizatorzy.
Fotoplastikon znajduje się na tarasie Młynów Rothera, przy Spichrzu Zbożowym. Będzie dostępny do 13 października bieżącego roku.
Wystawa została zorganizowana we współpracy Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, Vintage Photo Festival oraz Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.