W Bydgoszczy stale przybywa pszczół. To nie jest tylko ekologiczna moda, ale również konieczność, bo pogarsza się stan środowiska, zmiany klimatu i wzmożona urbanizacja źle wpływają na populację pożytecznych owadów. Dzięki owadom zapylającym człowiek może cieszyć się owocami, warzywami czy kawą. Mamy też miód, pyłek, wosk pszczeli, który jest wykorzystywany w kosmetyce.
Na całym świecie, również w Polsce mamy do czynienia z masowym wymieraniem pszczół. Problem dostrzega Unia Europejska. Od 10 lat Parlament Europejski wezwał kraje członkowskie do zwiększenia nakładów na ochronę pszczół. Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania niektórych środków owadobójczych i zaleciła otoczenie wszystkich owadów zapylających opieką.
Podczas sobotniej akcji w Bydgoszczy będzie sporo atrakcji:
- Wystawa o pszczołach
- Warsztaty młodego pszczelarza - Jak wygląda praca pszczelarza? O tym wszystkim opowie nam Mateusz Andryszak, pszczelarz z Miejskiej Pszczoły, przyjaciel Pszczelej Ścieżki, opiekun pasieki w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku oraz twórca pasieki w Ostromecku. CH Focus, Leśny Park Kultury i Wypoczynku oraz Ostromecko – to punkty na naszej Pszczelej Ścieżce, do której zwiedzania jak zawsze namawiamy! Na stoisku będziecie mogli otrzymać mapę Pszczelej Ścieżki i miododajne nasiona. Mapy Pszczelej Ścieżki są dostępne w puntach Pszczelej Ścieżki w Bydgoskim Centrum Informacji oraz Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
- Kącik artystyczny – 150 pierwszych dzieci, które pojawią się na akcji, ozdobi swój magnes - pszczółkę!
- Spotkanie z przytulną pszczołą – Dzieci spotkają się z przytulną pszczołą. Będzie to okazja do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
- Strefa EKO – gry ekologiczne i okazja, by dowiedzieć się, jak segregować odpady. Będzie można wygrać ekologiczne upominki.
Akcja „Słodki dzień pszczoły” w CH Focus 7 sierpnia w godz. 11-19.
Bydgoszcz bierze udział w międzynarodowym projekcie BeePathNet. Celem jest popularyzacja i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich oraz poprawa warunków bytowych owadów zapylających. Projekt jest prowadzony w Bydgoszczy od 2018 roku.