E-Doręczenia w Kujawsko-Pomorskiem
Ponad 2 tysiące instytucji w kujawsko-pomorskiem korzysta już z e-Doręczeń. To elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru. Można wysyłać i odbierać korespondencję od urzędów w Polsce. Rozpoczęlismy proces wdrażania systemu – powiedział w Bydgoszczy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
- W różnych gminach, powiatach, województwach, oczywiście nie jest to proces łatwy. Kolejny krok, przejście na wyższy level zarządzania administracją w postaci elektronicznego doręczania zawsze będzie budził emocje. Dlatego, że potrzeba pełnej koordynacji urzędów i pracowników urzędów. Dużej woli ze strony tych, którzy chcą na systemie pracować, a jednocześnie dużego zaufania obywateli, którzy chcą z tego korzystać – mówi minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
System e-Doręczeń działa m.in. w Bydgoszczy
System e-Doręczeń działa już w bydgoskim ratuszu. Bydgoszcz jest jednym z miastem, które w dziedzinie cyfryzacji robi bardzo dużo. Urzędnicy w Bydgoszczy odnajdują się w nowym systemie – przyznaje wiceprezydent miasta Mirosław Kozłowicz.
- Jeśli chodzi o e-doręczenia, oczywiście Bydgoszcz zgodnie z ustawą przystąpiła również do tego systemu. System w Bydgoszczy działa, ale równocześnie działają systemy ePUAP i tradycyjna poczta. Zatem, każdy, kto ma ochotę wysłać tradycyjne pismo do Urzędu Miasta czy skorzystać z dotychczasowego ePUAP-u, może to zrobić – mówi Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy.
To duży przełom dla urzędów i niektórych instytucji publicznycj. System e-Doręczeń docelowo zastąpi inne formy korespondencji, w tym tradycyjną, papierową korespondencję urzędową, a też korespondencję prowadzoną przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej – czyli ePuap.
W Urzędzie Miasta Bydgoszczy został powołany pełnomocnik prezydenta do spraw cyfryzacji. Za obsługę e-Doręczeń odpowiada się Poczta Polska.