Egzamin ósmoklasisty 2025. Co zaskoczyło uczniów z Bydgoszczy? „To był dla nas taki pierwszy poważny egzamin”

i

Autor: Dawid Olszewski

egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2025. Co zaskoczyło uczniów z Bydgoszczy? „To był dla nas taki pierwszy poważny egzamin”

2025-05-13 15:05

We wtorek, 13 maja, rozpoczął się trzydniowy egzaminacyjny maraton dla ósmoklasistów. Uczniowie z Bydgoszczy i całej Polski przystąpili do pierwszego sprawdzianu – z języka polskiego. Jak sobie poradzili? Zapytaliśmy!

Ósmoklasiści zaczęli od języka polskiego

We wtorkowy poranek uczniowie klas ósmych rozpoczęli zmagania z egzaminami, od których zależeć będzie ich dalszy etap edukacji. Na pierwszy ogień - język polski. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 150 minut. W tym czasie młodzież miała za zadanie rozwiązać pytania przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a także napisać dłuższą formę wypowiedzi – zwykle rozprawkę lub opowiadanie.

Czy tematy rozprawki zaskoczyły uczniów? Jak poradzili sobie z zadaniami i czy spodziewali się zagadnień, które pojawiły się w arkuszu? Reakcje uczniów po wyjściu z sali egzaminacyjnej sprawdził nasz reporter, Dawid Olszewski.

Egzamin ósmoklasisty w Bydgoszczy. W arkuszu pojawiło się opowiadanie i przemówienie

- Wydaje mi się, że dobrze mi poszło. Byli „Chłopcy z Placu Broni”, trzeba było napisać ogłoszenie i przemówienie. Przemówienie na temat przyjaźni – zaznacza uczeń Szkoły Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy.

- Ogólnie było wszystko w porządku. Ale dopiero stres schodzi i jest już coraz lepiej. To był dla nas taki pierwszy poważny egzamin. Ważny dlatego, że zadecyduje o tym, do jakiej szkoły się dostaniemy. Jutro czaka nas matematyka. Ja mam mniejszy stres na matmę, bo jestem z niej dobra – zaznacza uczennica SP 58.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Przydała się znajomość lektur

W arkuszu znalazły się zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. Przydała się znajomość lektur.

- Na początku była lektura. Był tekst i potem trzeba było zrobić zadanie do tego tekstu. Byli „Chłopcy z Placu Broni”. Następnie pojawił się kolejny tekst. Lektury nie było trzeba znać całej. Ja osobiście przeczytałam. Na końcu trzeba było napisać opowiadanie albo przemówienie. Wybrałam opowiadanie. Tematem było to, że spotkałam bohatera jakieś lektury obowiązkowej. Trzeba było opisać przygodę, jaką się z nim przeżyło, a także opisać kiedy mi zaimponował – zaznacza uczennica.

Co dalej? Przed uczniami matematyka i język obcy

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, choć nie można go nie zaliczyć. Wynik egzaminu ma jednak duże znaczenie przy przyjęciu do wybranej szkoły średniej. W 2025 roku uczniowie piszą egzaminy w dniach 13–15 maja.

W środę, 14 maja, czeka ich test z matematyki. Rozpocznie się o 9:00 i potrwa 125 minut. Z kolei w czwartek, 15 maja, uczniowie podejdą do ostatniego etapu – egzaminu z języka obcego nowożytnego. Na jego rozwiązanie przewidziano 110 minut. Tym samym zakończą się tegoroczne egzaminy ósmoklasisty.

Express Biedrzyckiej - Lubecka, Michalski 13.05.2025
RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?
Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?