Gdzie znajdują się te charakterystyczne miejsca w Kujawsko-Pomorskiem? Rozwiąż QUIZ z wiedzy o regionie

2025-06-06 8:18

Kujawsko-pomorskie to region położony w północno-centralnej części Polski, obejmujący 56 miast. Cztery posiadają z nich posiadają status miast na prawach powiatu. Kujawy i Pomorze znane są z wyjątkowego dziedzictwa historycznego i wielu atrakcji turystycznych – wśród nich znajdują się m.in. Mysia Wieża, Zamek Krzyżacki, tężnie solankowe czy malownicze spichrze nad Brdą. Czy wiesz, gdzie można je zobaczyć? Przekonaj się, rozwiązując nasz quiz!

Charakterystyczne punkty w Kujawsko-Pomorskiem

i

Autor: Wikipedia, D. Olszewski/ Pixabay.com

Spis treści

  1. Województwo kujawsko-pomorskie. Położenie i historia
  2. Położenie i historia województwa
  3. Atrakcje turystyczne Kujawsko-Pomorskiego
  4. Idealne miejsca na sesję fotograficzną w Kujawsko-Pomorskiem
  5. QUIZ - Sprawdź swoją wiedzę o regionie!

Województwo kujawsko-pomorskie. Położenie i historia

Województwo kujawsko-pomorskie to jedno z 16 województw Polski, leżące w północno-centralnej części kraju. Graniczy m.in. z Wielkopolską i Pomorzem, co sprawia, że jest ważnym punktem na mapie Polski. Region ten powstał w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej, która połączyła trzy wcześniej istniejące województwa: bydgoskie, toruńskie i włocławskie.

Zmiana miała na celu uproszczenie struktury administracyjnej kraju i scalenie dotychczasowych ponad 40 województw w 16 nowych. Obecnie w regionie mieszka około 2 milionów mieszkańców.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News

Położenie i historia województwa

Województwo kujawsko-pomorskie powstało w 1999 roku w wyniku połączenia trzech województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego. Region ten graniczy m.in. z Wielkopolską i Pomorzem, a jego powierzchnia wynosi 17 971,34 km².

Atrakcje turystyczne Kujawsko-Pomorskiego

W regionie znajdziemy wiele atrakcji turystycznych, takich jak Mysia Wieża, tężnie solankowe, zamki krzyżackie, jeziora i parki krajobrazowe. Nie brakuje tu również stanowisk archeologicznych, gdzie można zobaczyć rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych grodzisk.

Nie brakuje tu historii i to sięgającej zamierzchłych czasów. Dla przykładu w Parku Kulturowym w małej wsi Wietrzychowice znajdziemy "polskie piramidy", które są starsze od tych egipskich - o ponad tysiąc lat. Miały one pełnić (podobnie jak piramidy w Egipcie) trwałych miejsc spoczynku. Zbudowali je dawni mieszkańcy, przedstawiciele neolitycznej kultury pucharów lejkowatych, którzy w tych rejonach zajmowali się rolnictwem.

Idealne miejsca na sesję fotograficzną w Kujawsko-Pomorskiem

Kujawsko-Pomorskie to raj dla fotografów. Góry Łosiowe, Jelenia Wyspa i Wzgórze Wilhelma oferują niezliczone możliwości do uchwycenia piękna przyrody i krajobrazów.

Wzgórze Wilhelma, wznoszące się na 171,06 m n.p.m., to drugie pod względem wysokości wzniesienie w województwie kujawsko-pomorskim. Po nawałnicy z 2017 roku, która uszkodziła część okolicznych lasów, zmienił się krajobraz tej okolicy. Z wierzchołka roztacza się malowniczy widok na Bory Tucholskie, Krajny oraz Pomorze. Na szczyt prowadzą trzy szlaki turystyczne: Kasztelański, Leona Wyczółkowskiego oraz Ptasi Szlak Czerwony. To idealne miejsce dla miłośników fotografii, którzy mogą uchwycić zapierające dech w piersiach widoki, przypominające te z gór.

QUIZ - Sprawdź swoją wiedzę o regionie!

Czy wiesz, w których miastach lub miejscowościach można znaleźć te charakterystyczne dla naszego regionu miejsca? Przygotowaliśmy quiz, który sprawdzi twoją wiedzę o regionie. Pod każdym z 14 pytań zobaczysz 3 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa! Spróbuj swoich sił!

Gdzie znajdują się te charakterystyczne miejsca w Kujawsko-Pomorskiem?
Pytanie 1 z 14
Gdzie w Kujawsko-Pomorskiem znajdują się relikwie Świętego Walentego?
Krystian Ochman szczerze o Justynie Steczkowskiej na Eurowizji. "Jest wielką, piękną damą!"