Charakterystyczne punkty w Kujawsko-Pomorskiem

i

Autor: pixabay, Wikipedia, D. Olszewski

QUIZ

Gdzie znajdują się te charakterystyczne miejsca w Kujawsko-Pomorskiem? Rozwiąż QUIZ z wiedzy o regionie

2025-04-16 7:50

Kujawsko-pomorskie to region położony w północno-centralnej części Polski, obejmujący 56 miast. Cztery posiadają z nich posiadają status miast na prawach powiatu. Kujawy i Pomorze znane są z wyjątkowego dziedzictwa historycznego i wielu atrakcji turystycznych – wśród nich znajdują się m.in. Mysia Wieża, Zamek Krzyżacki, tężnie solankowe czy malownicze spichrze nad Brdą. Czy wiesz, gdzie można je zobaczyć? Przekonaj się, rozwiązując nasz quiz!

Spis treści

  1. Województwo kujawsko-pomorskie. Położenie i historia
  2. Położenie i historia województwa
  3. Atrakcje turystyczne Kujawsko-Pomorskiego
  4. Idealne miejsca na sesję fotograficzną w Kujawsko-Pomorskiem
  5. QUIZ - Sprawdź swoją wiedzę o regionie!

Województwo kujawsko-pomorskie. Położenie i historia

Województwo kujawsko-pomorskie to jedno z 16 województw Polski, leżące w północno-centralnej części kraju. Graniczy m.in. z Wielkopolską i Pomorzem, co sprawia, że jest ważnym punktem na mapie Polski. Region ten powstał w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej, która połączyła trzy wcześniej istniejące województwa: bydgoskie, toruńskie i włocławskie.

Zmiana miała na celu uproszczenie struktury administracyjnej kraju i scalenie dotychczasowych ponad 40 województw w 16 nowych. Obecnie w regionie mieszka około 2 milionów mieszkańców.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News

Położenie i historia województwa

Województwo kujawsko-pomorskie powstało w 1999 roku w wyniku połączenia trzech województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego. Region ten graniczy m.in. z Wielkopolską i Pomorzem, a jego powierzchnia wynosi 17 971,34 km².

Atrakcje turystyczne Kujawsko-Pomorskiego

W regionie znajdziemy wiele atrakcji turystycznych, takich jak Mysia Wieża, tężnie solankowe, zamki krzyżackie, jeziora i parki krajobrazowe. Nie brakuje tu również stanowisk archeologicznych, gdzie można zobaczyć rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych grodzisk.

Nie brakuje tu historii i to sięgającej zamierzchłych czasów. Dla przykładu w Parku Kulturowym w małej wsi Wietrzychowice znajdziemy "polskie piramidy", które są starsze od tych egipskich - o ponad tysiąc lat. Miały one pełnić (podobnie jak piramidy w Egipcie) trwałych miejsc spoczynku. Zbudowali je dawni mieszkańcy, przedstawiciele neolitycznej kultury pucharów lejkowatych, którzy w tych rejonach zajmowali się rolnictwem.

Idealne miejsca na sesję fotograficzną w Kujawsko-Pomorskiem

Kujawsko-Pomorskie to raj dla fotografów. Góry Łosiowe, Jelenia Wyspa i Wzgórze Wilhelma oferują niezliczone możliwości do uchwycenia piękna przyrody i krajobrazów.

Wzgórze Wilhelma, wznoszące się na 171,06 m n.p.m., to drugie pod względem wysokości wzniesienie w województwie kujawsko-pomorskim. Po nawałnicy z 2017 roku, która uszkodziła część okolicznych lasów, zmienił się krajobraz tej okolicy. Z wierzchołka roztacza się malowniczy widok na Bory Tucholskie, Krajny oraz Pomorze. Na szczyt prowadzą trzy szlaki turystyczne: Kasztelański, Leona Wyczółkowskiego oraz Ptasi Szlak Czerwony. To idealne miejsce dla miłośników fotografii, którzy mogą uchwycić zapierające dech w piersiach widoki, przypominające te z gór.

QUIZ - Sprawdź swoją wiedzę o regionie!

Czy wiesz, w których miastach lub miejscowościach można znaleźć te charakterystyczne dla naszego regionu miejsca? Przygotowaliśmy quiz, który sprawdzi twoją wiedzę o regionie. Pod każdym z 14 pytań zobaczysz 3 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa! Spróbuj swoich sił!

Gdzie znajdują się te charakterystyczne miejsca w Kujawsko-Pomorskiem?
Pytanie 1 z 14
Gdzie w Kujawsko-Pomorskiem znajdują się relikwie Świętego Walentego?
Krystian Ochman szczerze o Justynie Steczkowskiej na Eurowizji. "Jest wielką, piękną damą!"