Spis treści
- Zbieraj tylko znane grzyby
- Czym są słupki graniczne?
- Słupki graniczne jako pomoc orientacyjna
- Unikaj samotnych wypraw
- Zachowaj orientację i miej kontakt z bliskimi
- Bezpieczeństwo nocą
Zbieraj tylko znane grzyby
Grzybobranie to doskonały sposób na relaks i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Najważniejszą zasadą jest zbieranie wyłącznie tych grzybów, które dobrze znamy. W lesie przyda się kurtka przeciwdeszczowa i solidne obuwie, zwłaszcza że jesienna pogoda bywa zmienna. Kluczowe jest także zabranie naładowanego telefonu komórkowego.
Czym są słupki graniczne?
Warto zwracać uwagę na słupki graniczne, które mogą pomóc w orientacji i, w razie zagubienia, ułatwić służbom szybkie zlokalizowanie osoby w lesie. Są to niewielkie betonowe lub metalowe słupy, na których znajdują się oznaczenia literowo-liczbowe.
Słupki graniczne jako pomoc orientacyjna
Słupki wyznaczają granice między poszczególnymi obszarami leśnymi, a często także między różnymi jednostkami administracyjnymi. W momencie, gdy stracimy orientację, możemy podać służbom ratunkowym numer lub oznaczenie z najbliższego słupka granicznego, co pozwoli na dokładne określenie miejsca, w którym się znajdujemy.
Służby, posiadając mapy z naniesionymi słupkami, są w stanie szybko odnaleźć daną lokalizację i rozpocząć akcję poszukiwawczą w odpowiednim miejscu. Dlatego podczas spacerów w lesie warto zwracać uwagę na takie oznaczenia, ponieważ mogą one okazać się kluczowe w sytuacjach awaryjnych.
Unikaj samotnych wypraw
Aby uniknąć sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie,nie powinniśmy wybierać się do lasu samotnie, a jeśli już idziemy sami, bliscy powinni wiedzieć, gdzie jesteśmy i kiedy planujemy wrócić. W towarzystwie nie oddalajmy się od innych i utrzymujmy kontakt wzrokowy. Gdy zdecydujemy się przerwać grzybobranie, poinformujmy o tym zarówno osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z rodziny.
Zachowaj orientację i miej kontakt z bliskimi
- Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym – przypomina kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej komendy.
Bezpieczeństwo nocą
Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie.
Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.