Hulajnogi elektryczne są wszędzie. Co wolno ich kierowcom, a czego zdecydowanie nie? Policjanci odpowiadają

i

Autor: D. Witt

prawo

Co wolno kierowcom hulajnóg elektrycznych, a czego zdecydowanie nie? Policjanci odpowiadają

2023-10-17 14:54

Czy na hulajnogę elektryczną można wsiąść z kumplem? Czy potrzeba na nią prawa jazdy? Czy 9-latek może jechać hulajnogą elektryczną przez miasto albo chociaż po osiedlu? Czy przepisy mówią cokolwiek o tym, jak parkować te pojazdy? Wiemy, co na ten temat mówią policjanci. Te proste zasady pozwolą nie tylko uniknąć mandatu, ale przede wszystkim groźnego wypadku.

Jazda na hulajnodze elektrycznej może być bardzo ryzykowna. Przekonał się o tym bydgoszczanin, który po wypadku domaga się przed sądem odszkodowania od operatora hulajnogi, jaką wynajął. Nagłaśniając sprawę, chce też zwrócić uwagę na luki w prawie, przez które użytkownicy - jego zdaniem - są narażeni na niebezpieczeństwo.

Wcześniej pisaliśmy o innym wypadku. Kobieta, jadąc na hulajnodze elektrycznej, wpadła pod tramwaj.

O czym pamiętać, uruchamiając hulajnogę elektryczną? Policjanci radzą

Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Mamy rady policjantów dla tych, którzy korzystają z hulajnóg elektrycznych w mieście od dłuższego czasu i dla nowych użytkowników.

Przypominamy, jakie prawa i obowiązki wiążą się z używaniem hulajnóg elektrycznych.

Kierujący hulajnogą elektryczną może i powinien:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić) z prędkością dopuszczalną 20 km/godz.;
  • korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/godz.;
  • sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku: przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych).

Jeśli nie ma wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony - z prędkością większą niż 30 km/godz. Powinien wtedy pamiętać o zachowaniu następujących zasad:

  • musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
  • musi zachować szczególną ostrożność;
  • musi ustępować pierwszeństwa pieszemu, nie może utrudniać ruchu pieszemu.

Czego nie wolno kierowcy hulajnogi elektrycznej?

  • Kierować w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.
  • Przewozić innych osób, zwierząt i przedmiotów.
  • Ciągnąć lub holować innych pojazdów.
  • Czepiać się pojazdów.
  • Jeździć po jezdni obok innego uczestnika ruchu.
  • Ciągnąć za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?

Od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, które poruszają się hulajnogami elektrycznymi, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Od pełnoletnich kierowców hulajnóg elektrycznych nie wymaga się uprawnień. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Jak i gdzie parkować hulajnogę elektryczną?

Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, o ile obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Hulajnogi elektryczne są wszędzie. Co wolno ich kierowcom, a czego zdecydowanie nie? Policjanci odpowiadają

i

Autor: KPP w Świeciu
Smaczny pojedynek w Bydgoszczy. Rywalizowali uczniowie z całego regionu