domowy poradnik

Idealny chłodnik na lato. Ten obiad zrobisz maksymalnie w 10 minut lub w 3, jeśli masz blender

2024-07-26 14:54

To idealna ochłoda na lato, ale również pożywny posiłek, szczególnie dla tych, którzy chcą utrzymać formę. Chłodniki to popularne zupy podawane na zimno. Są one bogatym źródłem błonnika, witamin, a także idealnym nawadniaczem organizmu. Spróbowaliśmy przygotować idealny chłodnik litewski i zajęło nam to… niecałe 10 minut. Zajrzyj do naszego przepisu i zobacz zdjęcia!

Zwykle przygotowywany z warzyw i jogurtu naturalnego chłodnik, ma niską zawartość kalorii. Ta popularna szczególnie w polskiej i litewskiej kuchni zupa na zimno to doskonałe orzeźwienie na słoneczne dni.

Nie tylko da nam chwilową ulgę podczas upału. Chłodnik ma właściwości hydratacyjne i jak zwracają uwagę dietetycy, pomaga on w odpowiednim nawodnieniu organizmu bardziej niż chłodne napoje, w tym sama woda.

Teraz najważniejsze pytanie! Jak zrobić pyszny chłodnik w mniej niż 10 minut? Podpowiadamy! Przygotowaliśmy przepis w dwóch wariantach – chłodnik w 3 minuty oraz chłodnik w 8 minut. Wszystko zależy od tego, czy będziemy ścierać warzywa na tarce, a koperek i szczypiorek siekać czy wymieszamy składniki w blenderze np. kielichowym.

Do przygotowania chłodnika użyjemy:

  • sałatki z buraczków w plastikowym pudełku lub buraczków ze słoika
  • dwóch świeżych ogórków lub jednego większego
  • pęczka rzodkiewki
  • śmietany 18%
  • kefiru bądź jogurtu naturalnego
  • koperku
  • szczypiorku
  • soku z cytryny
  • soli i pieprzu do smaku
  • kilku gotowanych jajek

Dużego gruntowego ogórka lub dwa mniejsze – ze skórką (nieobrane) - ścieramy na tarce na grubych oczkach. Tuż za nim ścieramy również niepozbawione skórki rzodkiewki. Następnie siekamy cały pęczek koperku i szczypior. Warzywa mieszamy.

Starte ogórki możemy już wcześniej posolić, żeby puściły wodę, ale możemy równie dobrze zostawić tę czynność na koniec. Do startych warzyw dodajemy buraczki. Całość łączymy ze śmietaną i kefirem, bądź jogurtem naturalnym. Następnie doprawiamy chłodnik solą, pieprzem i sokiem z cytryny.

Jeśli uznamy, że soku z cytrusów dodaliśmy jednak za dużo, możemy doprawić chłodnik odrobiną cukru (ale danie nie będzie wtedy tak niskokaloryczne). Zupę najlepiej włożyć do lodówki na dwie godziny, ponieważ wtedy będzie najsmaczniejsza – składniki zdążą się przegryźć.

Chłodnik podajemy z ugotowanym i przeciętym na pół jajkiem – zupełnie jak żurek. Jeśli chcemy ułatwić sobie pracę i mamy w domu blender, nasza zupa będzie jeszcze łatwiejsza w przygotowaniu! Wystarczy, że włożymy do naszego urządzenia ogórki, rzodkiewki, szczypiorek i koperek, a następnie je zmiksujemy. Wtedy pozostaje już tylko dołożyć do siekanki buraczki, śmietanę, jogurt lub kefir i przyprawy, a danie przyrządzi się niemalże samo.

Warhaus - Koncert MUZO - Love's A Stranger