easter

i

Autor: pexels

Wielkanoc 2023

Jak napisać życzenia wielkanocne krok po kroku. Mamy instruktaż!

2023-04-07 12:08

Jak zaznaczają eksperci od etykiety – życzeń wielkanocnych (telefonicznych i smsowych) nie powinniśmy składać naszym bliskim w samą Wielkanoc. Zakłócą one wówczas komuś śniadanie wielkanocne. Zamiast spędzać czas z rodziną przy stole będą mieli cały czas nos w telefonie lub odejdą od stolika, by przeprowadzić rozmowę. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej lub 2-3 dni przed Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak i wówczas pojawi się pytanie – jak powinniśmy sformułować życzenia dla naszych bliskich? To nic trudnego! Oto instruktaż, jak zrobić to krok po kroku.

Jak nie należy pisać świątecznych życzeń?

Zapewne każdy z nas zdążył dostać już wiadomość na messengerze lub MMS-a z gotowym obrazkiem lub gifem, na którym widnieje hasło typu „Wesołych Świąt!”, „Wesołego Alleluja” czy „Smacznego jajka”. Takie gotowe szablony stały się trendem już parę lat temu i są coraz częściej powielane przez Polaków.

Drugą z coraz częściej używanych form jest rymowanka z internetu o zajączkach i jajeczkach itp. Wówczas, mając już gotowy tekst zaznaczamy na liście 50 kontaktów i wysyłamy. Życzenia wielkanocne zaliczone!

Co na to eksperci od etykiety? Otóż tego typu formy składania życzeń są zwyczajnie niegrzeczne i nie powinniśmy tak robić! Dlaczego? Z prostych względów. Gdy następnym razem otrzymasz takie życzenia przemyśl, czy rzeczywiście się z nich ucieszyłeś. Każdy zdaje sobie chyba wówczas sprawę, że jest jedną z wielu pozycji wśród kontaktów w telefonie, do których dana wiadomość została wysłana.

Wiemy też, że złożone życzenie nie są szczerym gestem tylko próbą szybkiego załatwienia corocznego, przedświątecznego obowiązku. Wysłanie znajomym takich życzeń – brzmiących jak automat – daje następujący przekaz: „jesteś jednym z wielu, łap gotowe życzenia, ja się w tym momencie wybieliłem – nie będę miał wyrzutów sumienia, że nie pamiętałem”.

Jak napisać życzenia wielkanocne? Oto krótki poradnik

Jak zatem zrobić to poprawnie? Wystarczy skorzystać z dosłownie kilku wytycznych. Dzięki nim ułożenie życzeń nie będzie już nigdy prostsze. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, by tekst był personalny! Co to oznacza?

Wyjaśnijmy to na przykładzie – króciutkim. „Droga Aniu! Wszystkiego dobrego na święta dla Ciebie i rodzinki”. Rozpoczęcie życzeń od „droga Aniu” sprawia, że adresat odczuwa, że życzenia skierowane są bezpośrednio do niego! Czuje się wyróżniony. Wie, że o nim pamiętaliśmy i nie jest jedną z wielu osób, którym przesłaliśmy gotowy tekst. Przykładowa Ania ucieszy się nawet z takich krótkich życzeń, choćbyśmy wysłali identyczne do 20 innych, które zaczynałyby się od słów „Drogi Przemku”, „Kochana ciociu”, „Małgosiu” itp.

Punkt drugi – pamiętajmy, by nie zaczynać naszych wiadomości od „wesołych świąt”, nawet jeśli padną one tuż po słowach „Droga Aniu”. „Kasiu” itp. Jest to na tyle nieoryginalne, że ludzie mają zwyczajnie dość czytania po raz 20 tej samej treści tego samego dnia.

Punt trzeci – zrezygnujmy z rymów. Nasze rymy często będą rymami krzyżowymi, potocznie znanymi jako „częstochowskie”, co również jest mało oryginalne. Co więcej – mogą one brzmieć jak te gotowe z internetu, a adresat nie będzie wiedział, że napisaliśmy tekst samemu.

Punt czwarty – pamiętajmy, że życzenia wielkanocne to nie życzenia urodzinowe. Nie życzymy adresatowi stu lat, pieniędzy i zdrowia. Postawmy na wspaniale spędzony czas z bliskimi, odpoczynek, uśmiech, smaczne śniadanie czy – jako dodatkowy, ostatni element – bogatego zająca.

Punkt piąty i ostatni również dotyczy sfery personalnej. Oprócz bezpośredniego zwrotu do adresata „Drogi Maćku” postarajmy się, by całość była skierowana bezpośrednio do niego. Dla przykładu, wiemy, że Maciej marzy o tym, by zaadoptować psa – możemy mu życzyć „zwierzątka od zająca”.

Ponad 60 kg narkotyków w magazynie pod Bydgoszczą