Dzieci pożegnają dawny budynek biblioteki w wyjątkowy sposób
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza do udziału w niezwykłej akcji „Malowanie po ścianach”. Zarówno młodsze, jak i starsze osoby będą miały szansę pożegnać stary budynek biblioteki w oryginalny sposób.
Tuż przed gruntownym remontem, mali czytelnicy wezmą udział w warsztatach plastycznych pt. „Zmaluj coś w Bibliotece”. W trakcie warsztatów uczestnicy wyrażą swoją wizję przyszłości biblioteki – na ścianach pojawią się rysunki, obrazy i kolorowe marzenia – informują organizatorzy.
Przez następny miesiąc wszyscy odwiedzający będą mogli podziwiać te małe dzieła sztuki, zanim budynek zostanie zamknięty na czas remontu.
Warsztaty plastyczne 10 i 11 stycznia
Pierwsze z nich, skierowane do grup szkolnych, odbędą się 10 stycznia o godzinie 10:00 w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku 24. Zajęcia będą skierowane do dzieci w wieku od 6 do 13 lat, a ich celem będzie wspólne malowanie ścian biblioteki, gdzie uczestnicy będą mieli okazję wyrazić swoją wizję przyszłości tego miejsca.
Dzień później, 11 stycznia o godzinie 11:00, zapraszamy na międzypokoleniowe warsztaty, które skierowane są do rodzin z dziećmi w podobnym wieku. To doskonała okazja, by w gronie najbliższych wspólnie stworzyć coś wyjątkowego i pożegnać stary gmach biblioteki przed nadchodzącą modernizacją.
Udział w warsztatach wymaga wcześniejszych zapisów. Więcej informacji i zapisy pod numerem telefonu: 512 806 564.
Bydgoska biblioteka działa od 1903 roku
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dra Witolda Bełzy, założona 1 października 1903 roku, jest najstarszą oraz największą biblioteką w Bydgoszczy. Instytucja przetrwała trudne czasy wojenne, kiedy to w czasie okupacji część polskojęzycznej literatury została zniszczona i przekazana na makulaturę.
W 2024 roku, biblioteka otrzymała znaczące dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu „Droga do Nowoczesności”, który obejmuje zarówno modernizację i rewitalizację zabytkowych obiektów, jak i wprowadzenie nowej oferty kulturalnej.
Modernizacja biblioteki
Projekt obejmuje prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane w zabytkowych obiektach przy ulicach Długiej 39, Długiej 41, Jana Kazimierza 2, Starym Rynku 22 i 24. W ramach prac usunięte zostaną istniejące bariery architektoniczne, a dziedziniec zostanie zadaszony szkłem.
Zaplanowano także wymianę okien, remont elewacji, budowę nowych magazynów oraz adaptację wnętrz do nowych celów kulturalno-edukacyjnych. Ważnym elementem projektu jest zakup nowoczesnego wyposażenia i sprzętu, które dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, wzbogaci ofertę o Przestrzeń 360º, Pokój gier i Pracownię Literobrazków, oferując użytkownikom nowe możliwości.