O której godzinie należy myć okna?
Jak się okazuje, jednym z czynników, od których będzie zależeć to, czy smugi na oknach pojawią się, czy nie jest pogoda. Pora dnia również ma ogromne znaczenie dla powstawania smug na oknach. Dla przykładu – promienie słoneczne sprawią, że krople wody szybciej wyparują i pozostawią po sobie ślad. Dlatego nie powinniśmy myć okien w słońcu. To nie koniec!
Podobnie jak w słońcu, krople wody pozostawią swój ślad na szybie podczas mrozów. Będą one powoli zmieniać swój stan skupienia, co znacznie utrudni czyszczenie. Kiedy zatem myć okna? Jeśli znajdują się one od strony północnej – są niemal zawsze zacienione. Godzina nie ma więc tutaj znaczenia.
Okna ze strony południowej najlepiej umyć do godziny 11, zanim słońce zacznie padać na szyby. Natomiast po stronach wschodniej i zachodniej odpowiednio – do 11 lub po 15, a w drugim przypadku na odwrót – od 11 do 15.
Jak umyć okna domowymi sposobami?
Ekologicznym, a także sprawdzonym sposobem na brak zacieków jest własnoręczny roztwór. Jak go przyrządzić? Nic prostszego. Wystarczy woda i sok z cytryny. Na każde pół szklanki soku powinniśmy przewidzieć szklankę wody.
W ten sposób nie tylko dodamy do naszego pomieszczenia trochę świeżości, ale i unikniemy zacieków, które powstają przecież od chemii. To nie koniec. Przy myciu okien możemy wykorzystać też.. płyn do mycia naczyń.
Warto zaznaczyć, że okna – tak jak i szklanki – są stworzone ze szła. Płyn ten zadziała zatem identycznie jak w przypadku szklanych naczyń. Na koniec można również przepłukać okna wodą z octem, który całkowicie usunie cały brud.
Czym wytrzeć okna, by nie pozostały smugi?
Przy myciu okien raczej wykorzystujmy ręczniczki jednorazowe. Nie rozmarzą one ścieranego brudu, co więcej – pochłoną wodę z płynem lub roztworem. Możemy jednak wykorzystać jeszcze jeden trik.
Idealnym pomocnikiem będzie… gumowa ściągaczka do szyb samochodowych. Wykorzystując to urządzenie możemy być pewni, że po smugach nie zostanie śladu.