Spis treści
- Likwidacja parafii św. Jana Pawła II
- Połączenie z parafią Matki Boskiej Królowej Męczenników
- Zmiany w przydziale kapłanów
- Brak własnego kościoła i dalsze kroki
- Przyszłość nieruchomości
Likwidacja parafii św. Jana Pawła II
Decyzją biskupa Krzysztofa Włodarczyka, 28 sierpnia bieżącego roku zlikwidowano parafię św. Jana Pawła II przy ulicy Bydgoskich Olimpijczyków, w pobliżu Politechniki Bydgoskiej. Parafia, utworzona w 2011 roku przez poprzedniego biskupa, była jedną z najnowszych diecezji w mieście.
Połączenie z parafią Matki Boskiej Królowej Męczenników
Jak wynika z dekretu biskupa Włodarczyka, podpisanego pod koniec lipca, parafia św. Jana Pawła II została połączona z parafią Matki Boskiej Królowej Męczenników przy Dolinie Śmierci, co oznacza, że stała się częścią tej drugiej parafii – czytamy na Portalu Kujawskim.
Zmiany w przydziale kapłanów
Wcześniej, w czerwcu, biskup poinformował o zmianach w przydziale kapłanów, a proboszcz ks. Maciej Reszel z parafii Jana Pawła II został przeniesiony do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej na Wzgórzu Wolności. Jednak nowego proboszcza parafii Jana Pawła II nie wyznaczono, co zapoczątkowało obawy wiernych, którzy powoli zaczęli się domyślać, że parafia zostanie zlikwidowana.
Brak własnego kościoła i dalsze kroki
Warto zaznaczyć, że parafia pod wezwaniem św. Jana Pawła II nie miała nigdy własnego kościoła, aż do końca swojego istnienia. Świątynia znajdowała się w budynku należącym do Urzędu Miasta, który był dzierżawiony przez parafię.
Dekret o połączeniu parafii odczytano wiernym podczas mszy, ale kuria opublikowała go publicznie dopiero parę dni później. Przyczyny likwidacji nie zostały jasno określone, jednak – jak czytamy na Portalu Kujawskim - można przypuszczać, że biskup mógł dążyć do optymalizacji struktur w związku z malejącą liczbą kapłanów, zauważa Portal Kujawski.
Przyszłość nieruchomości
Co się stanie z terenem, na którym parafia dzierżawiła świątynię? Jak informuje Express Bydgoski, parafia złożyła wniosek o rozwiązanie umowy z dniem 15 września.
Zgodnie z uchwałą z stycznia 2023 roku, Rada Miasta Bydgoszczy zgodziła się na sprzedaż nieruchomości bez przetargu na rzecz parafii. Ponieważ parafia zrezygnowała z zakupu, uchwała stała się nieważna. Nieruchomość prawdopodobnie zostanie wystawiona na sprzedaż w drodze przetargu ustnego, nieograniczonego, jak poinformował portal Urząd Miasta.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla osiedla, teren przeznaczony na zabudowę usługową o nieuciążliwym charakterze umożliwia adaptację, rozbudowę oraz nadbudowę istniejącego już obiektu.