Nowoczesna sala zabiegowa i wsparcie sztucznej inteligencji. Tak teraz wygląda zmodernizowana Klinika Kardiochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy. Właśnie przecięto wstęgę i można przyjmować pacjentów.
- Sprzęt jest na europejskim poziomie, więc spodziewamy się gości z zagranicy - mówi Jacek Kryś, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy. - To jest sala, która spełnia oczekiwania lekarzy. Będą się dalej tej sali uczyć, jakie funkcjonalności można z niej wydobyć – dodaje.
Utworzenie nowoczesnej sali hybrydowej, specjalizującej się w kardiochirurgii umożliwi wykonywanie różnorodnych zabiegów, takich jak operacje zastawkowe (np. zastawki aortalnej, mitralnej i trójdzielnej) bez konieczności otwierania klatki piersiowej, operacje hybrydowe naczyń wieńcowych, zabiegi rozwarstwień i tętniaków aorty.
Za sprawą sali hybrydowej wyposażonej m.in. w angiograf, stworzonej do wysokozaawansowanych operacji serca, możliwe będzie łączenie różnych dziedzin medycyny oraz zastosowanie mniej inwazyjnych i łagodniejszych dla pacjentów metod leczenia.
- Na jednej sali operacyjnej zgromadziliśmy możliwości takie, jakie daje kardiologia, chirurgia naczyń, kardiochirurgia i radiologia. Miejsce, w którym spotykają się te wszystkie specjalności. Pozwalają na operacje nie tylko z otwarciem klatki piersiowe, ale operacje, które możemy wykonywać wewnątrz serca bez otwierania klatki piersiowej - przyznaje prof. Wojciech Pawliszak, szef Kliniki Kardiochirurgii Szpitala im. Jurasza w Bydgoszczy.
Kompleksowa przebudowa, zakup i montaż aparatury medycznej najnowszej generacji – to wszystko kosztowało 20 mln zł.