Karol 23 lata temu dostał nowe życie. Uratował go przeszczep, jak ponad 40 tys. ludzi w Polsce

i

Autor: D. Olszewski

transplantologia

Karol 23 lata temu dostał nowe życie. Uratował go przeszczep, jak ponad 40 tys. ludzi w Polsce

2025-04-11 17:14

Przeszczep to często jedyna szansa na życie. Specjaliści zorganizowali forum dla młodzieży o dawstwie narządów. Do Bydgoszczy zaproszono 4 tysiące uczniów ze szkół ponadpodstawowych.

Forum Młodych - BO NOWE JEST NADZIEJĄ w Łuczniczce

W Bydgoszczy odbyło się Forum Młodych - BO NOWE JEST NADZIEJĄ. To piąte takie wydarzenie w Polsce, po edycji gdańskiej, szczecińskiej i katowickiej w 2024 roku oraz warszawskiej ze stycznia 2025. O tym, czym jest donacja i transplantacja narządów w hali Łuczniczka specjaliści rozmawiali z   młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych Bydgoszczy i innych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego.

To ważny temat również dla młodych - uważają Gabrysia i Roksana z II LO w Bydgoszczy, z którymi rozmawiał reporter radia Eska.

- Medycyna idzie jednak w dobrą stronę. Transplantologia może uratować nam życie, jeżeli coś nam się również zdarzy - komentuje jedna z uczennic.

- Bardzo ważne jest, by o tym mówić. Uświadamianie młodym ludziom również jest ważne. To jest coś takiego, co może być cząstka nas u kogoś - dodaje druga.

Karol Prętnicki ponad 20 lat temu dostał drugie życie - przeszedł przeszczep serca

Na młodzieży duże wrażenie zrobiła rozmowa z Karolem Prętnickim. Jest po przeszczepie serca. Jak mówi, 23 lata temu dostał nowe życie. Korzysta z niego pełnymi garściami, o czym opowiadał też młodzieży.

- Żyję dzięki anonimowemu dawcy i dzięki znakomitym lekarzom - mówi pan Karol. - Żyję z pełną energią. Dzisiaj jestem szczęśliwym dziadkiem czworga wnucząt. Pracuję zawodowo, podróżuję i przede wszystkim kocham życie - dodaje.

Mimo że od przeszczepu minęło ponad 20 lat, u pana Karola to nadal wywołuje ogrom wzruszeń.

- To są emocje. Dzięki transplantacji możemy żyć normalnie - mówi pan Karol.

Rekord przeszczepień w Polsce w 2024 roku

  • W ubiegłym roku wykonano w Polsce rekordową liczbę przeszczepów.
  • Uratowano ponad 2 tysiące pacjentów.
  • Lekarze najczęściej przeszczepiali nerki.
  • Transplantacje uratowały już życie ponad 40 tys. osób.

Choroby serca, nerek, wątroby to nie jest domena ludzi starszych

- Choroby nerek, choroby serca, choroby wątroby, to nie jest domeną ludzi starszych. Dlatego chcę pokazać młodzieży, że każdy z nas, każdy z nich może zachorować, może być biorcą, ale i może być dawcą. Pacjent z przeszczepem żyje długo i chcemy, żeby żył jak najdłużej w dobrej jakości życia, żeby kobieta mogła urodzić dzieci, żeby można było uprawiać sport, normalnie pracować – mówi prof. Zbigniew Włodarczyk, chirurg ze szpitala Jurasza.

Uczniowie bydgoskiego Elektronika ruszyli na pomoc koledze. Rodzinny dom Adama spłonął. Zobaczcie zdjęcia i włączcie się w pomoc.

Łosie spacerują po centrum Bydgoszczy
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Polska na ucho
Czarownice
Ekstremalny quiz ortograficzny
Pytanie 1 z 15
Które słowo jest napisane poprawnie?