most pomorski

i

Autor: ZDMiKP Bydgoszcz

Kolejny bydgoski most do remontu. Czy przejdzie naprawę?

2022-11-29 10:52

Most Pomorski w Bydgoszczy pod dużym obciążeniem. Obiekt powstał przy ul. Szerokiej (obecnie Aleja Kardynała Wyszyńskiego) blisko 60 lat temu, zgodnie z ówcześnie obowiązującymi normami i prognozami ruchu. Obecnie wymaga remontu. Jak informują drogowcy – most przejdzie naprawę.

Obiekt został zaprojektowany blisko 60 lat temu. Była to pierwsza w kraju budowa metodą montażu nawisowego. I pierwsza, która trwale zapisała się w historii budowy polskich mostów.

Przez większość swojego istnienia prowadziła tędy główna trasa tranzytowa przez Bydgoszcz (droga krajowa nr 5). Przez wieloletnie natężenie ruchu i mocne obciążenie – most jest w coraz gorszym stanie. Drogowcy informują, że niebawem dojdzie do jego naprawy.

- Prace naprawcze będą wymagały wprowadzenia zmian w dotychczasowej organizacji ruchu pomiędzy rondem Fordońskim i Toruńskim – informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP w Bydgoszczy. - Aby bezpiecznie przeprowadzić prace i zmniejszyć drgania, zaplanowaliśmy wprowadzenie ograniczeń w ruchu na samym moście Pomorskim.

Prędkości dla tramwajów na obiekcie zostanie ograniczona do 10 km/h. Natomiast dla samochodów o masie całkowitej - do 10 ton do 20 km/h. Pojazdy o masie powyżej 10 ton (z wyjątkiem autobusów komunikacji miejskiej) nie będą mogły wjechać na most i będą kierowane na sąsiednie przeprawy mostowe.

- Przyczyną wprowadzenia powyższych zmian jest zarysowanie, które pojawiło się na jednej z 5 belek nośnych mostu (pod obiektem), świadczące o wieloletnim wyeksploatowaniu obiektu – podaje rzecznik ZDMiKP. - Nasze służby chcąc zdiagnozować przyczyny uszkodzenia jak i dokładnie sprawdzić jego poszczególne elementy.

W tym celu drogowcy poprosili ekspertów o konsultację merytoryczną. Jak podaje profesor Arkadiusz Madaj - należy zaprojektować i wykonać doraźną naprawę umożliwiającą dalszą eksploatację obiektu.

Ruszył Bydgoski Jarmark Świąteczny

- W międzyczasie opracujemy plan dalszego postępowania, w tym monitorowania i analizę możliwości jak najszybszego przywrócenia mostu do pełnej sprawności – dodaje Tomasz Okoński. - Przedmiotowe prace będą prawdopodobnie prowadzone tylko pod obiektem i nie będę dodatkowo utrudniać ruchu pojazdów, pieszych i rowerzystów na samym moście.

Jak podają drogowcy - w latach 2004-2005, most został już zmodernizowany – torowisko tramwajowe znalazło się na środku, pomiędzy jezdniami. Został również wzmocniony doraźnie taśmami z włókien węglowych.

W 2010 roku na moście zainstalowano natomiast punkty obserwacji geodezyjnej i objęto go dodatkową kontrolą okresową.