Koniec tajnych kontroli w bydgoskich autobusach. Jest pomysł, by połączyć pracę kontrolerów i parkingowych

i

Autor: Dawid Olszewski

Drogowe

Koniec tajnych kontroli w bydgoskich autobusach. Jest pomysł, by połączyć pracę kontrolerów i parkingowych

2024-12-04 14:51

Do tej pory spotykając kontrolera w autobusie lub tramwaju w Bydgoszczy nie wiedzieliśmy, z kim mamy do czynienia. Pracownicy nie byli oznaczeni, nie mieli specjalnych mundurków. Zwyczajnie wchodzili do pojazdu komunikacji miejskiej nie wyróżniając się spośród reszty pasażerów. Po chwili wyciągali jednak legitymacje i rozpoczynali sprawdzanie biletów. Od przyszłego roku ma się to zmienić.

Praca kontrolera biletów

Ta praca nie należy do najłatwiejszych. Nawet stojąc koło nich na przystanku autobusowym przez kilka minut, nie wiemy kim są. Kiedy czekamy na autobus, by dojechać do pracy, oni już w niej są Ten, kto wejdzie z nimi do autobusu bez biletu, po paru minutach wpadnie.

Wyglądają jak zwykli pasażerowie, ale gdy pojazd rusza, wyjmują identyfikatory i zaczynają sprawdzać bilety. Temu, kto jedzie na tak zwaną „gapę” wypiszą oczywiście mandat. Taka już ich praca. W Bydgoszczy ma się to wkrótce zmienić, a kontrolerów będzie już widać z daleka.

W 2025 roku kontrole w autobusach zostaną „odtajnione”

O istotnej zmianie, która ma wejść w życie w 2025 roku po raz pierwszy poinformowano podczas sesji Rady Miasta w dniu 27 listopada. Wówczas pojawiły się opinię się opinie, że w bydgoskiej komunikacji miejskiej brakuje kontrolerów i coraz rzadziej można ich w pojazdach komunikacji miejskiej spotkać.

Ten, kto regularnie podróżuje komunikacją miejską, zna ich twarze na pamięć. Natomiast ci, którzy korzystają z transportu publicznego sporadycznie, będą zaskoczeni i, mimo że mają przy sobie bilet, mogą odczuwać stres. W głowie pojawia się wówczas obawa, że przypadkiem nie „skasowali” biletu.

Z doświadczenia wiemy, że może to budzić niechęć wobec osób wykonujących ten zawód. Oczywiście, jest to bardzo niesprawiedliwe – to po prostu ich praca. I już w 2025 roku pracownicy mają być oznaczeni. Pasażerowie zobaczą ich już z daleka.

– Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej planuje pewne zmiany w przyszłym roku. Przede wszystkim kontrolerzy będą widoczni, będą ubrani jak w innych miastach europejskich tak, że będzie ich można po prostu widzieć. Ich praca będzie związana nie tylko z „łapaniem” gapowiczów, ale również z prewencją. Będzie wiadomo że są, że poruszają się komunikacją publiczną – zapowiedział Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, cytowany przez Bydgoszcz Informuje.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

W Bydgoszczy pracuje 14 kontrolerów. Ich liczba może się powiększyć

To jeszcze nie wszystko! Prawdopodobnie kontrolerzy biletów oraz ci sprawdzający opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania będą mogli pełnić te dwie funkcje w ramach swoich obowiązków. Pozostaje kwestia spełnienia wymagań wynikających z Kodeksu Pracy oraz innych przepisów.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, na razie nie podano szczegółów dotyczących strojów czy oznaczeń kontrolerów. Obecnie kontrolerzy biletowi w transporcie publicznym są pracownikami ZDMiKP, ale do tej pory nie sprawdzali biletów za szybami samochodów zaparkowanych w Strefie Płatnego Parkowania. Jest ich łącznie 14. Z kolei kontrolerów parkingowych zatrudnionych jest 11.

Zwiększenie zatrudnienia jest uzależnione od pozyskania środków finansowych na ten cel – przekazali drogowcy.

Gwara kujawsko-pomorska. Te słowa zrozumieją tylko lokalni mieszkańcy. Znasz ich znaczenie?
Pytanie 1 z 15
Czym są "lumpy"?
Tak wygląda sytuacja w Korei Południowej
Na kłopoty Jarząbek
Kto płaci za bilet gdy autobus się spóźnia?