Kwalifikacja wojskowa 2025 w Kujawsko-Pomorskiem. Do kiedy jest termin? Co ze sobą zabrać i jak się przygotować?

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

wokół nas

Kwalifikacja wojskowa 2025 w Kujawsko-Pomorskiem. Do kiedy jest termin? Co ze sobą zabrać i jak się przygotować?

2025-02-03 10:15

Na terenie całej Polski, w tym także w województwie kujawsko-pomorskim, w okresie od 3 lutego do 30 kwietnia bieżącego roku odbędzie się kwalifikacja wojskowa na rok 2025. Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał oficjalne obwieszczenie w tej sprawie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej. Co należy ze sobą zabrać i jak się przygotować do kwalifikacji? Tłumaczymy.

Czym jest kwalifikacja wojskowa?

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz ocena zdolności fizycznej i psychicznej osób, które są zobowiązane do stawienia się na kwalifikację, jak również tych, które zgłosiły się ochotniczo do służby wojskowej, a mają ukończony 18. rok życia. Za organizację kwalifikacji wojskowej w powiecie odpowiedzialny jest starosta, natomiast w mieście na prawach powiatu – prezydent miasta.

Kto musi stawić się na kwalifikację wojskową w 2025?

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kwalifikacje wojskowe ruszyły z dniem 3 lutego. Potrwają one do 30 kwietnia bieżącego roku. Dotyczą one mężczyzn urodzonych w 2006 roku, którzy w tym roku ukończą 19 lat, oraz mężczyzn urodzonych w latach 2001–2005, którzy dotychczas nie otrzymali kategorii zdolności do służby wojskowej.

Kwalifikacje obejmują również osoby, które w latach 2023–2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby, a teraz chcą zmienić swoją kategorię. Ponadto, kwalifikacje dotyczą również kobiet urodzonych w latach 1998–2006, które mają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, takie jak medyczne, lub kończą studia bądź kursy na kierunkach wojskowych.

Dotyczy także ochotników, którzy ukończyli 18. rok życia i zgłoszą się dobrowolnie, a także osób do 60. roku życia, które dotychczas nie zostały zakwalifikowane do służby wojskowej.

Gdzie stawić się na kwalifikację wojskową w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim?

Osoby zobowiązane do stawienia się na kwalifikację wojskową są wzywane przez wójtów lub burmistrzów, a w przypadku miast na prawach powiatu – przez prezydentów miast. Wezwania te muszą być dostarczone co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.

Kwalifikacja wojskowa zawsze odbywa się w punktach wyznaczonych przez władze wojskowe w każdym powiecie oraz w miastach na prawach powiatu. W Bydgoszczy prowadzona jest ona przez Powiatową Komisję Lekarską w Bydgoszczy, przy ul. Unii Lubelskiej 4C.

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?

Podczas kwalifikacji wojskowej sprawdzana jest tożsamość osób oraz oceniana ich zdolność fizyczna i psychiczna do służby. Badania zaczynają się od pomiaru ciśnienia, wagi oraz ogólnego stanu zdrowia, w tym sprawności fizycznej i postawy.

Kandydaci muszą rozebrać się do bielizny, aby lekarze mogli ocenić ewentualne wady postawy, deformacje czy choroby skóry. Badany jest również słuch, wzrok oraz drożność nosa. Dodatkowo, osoby stawiające się na kwalifikację odpowiadają na pytania dotyczące swojego zdrowia, przeszłych chorób oraz stylu życia.

Na końcu wprowadza się dane do ewidencji wojskowej, a kandydaci otrzymują zaświadczenia oraz mogą zostać przydzieleni do odpowiednich form służby lub przeniesieni do rezerwy.

Kwalifikacja wojskowa. Co ze sobą zabrać?

Do kwalifikacji wojskowej należy zabrać dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości. Konieczne jest również posiadanie dokumentacji medycznej, w tym wyników badań specjalistycznych przeprowadzonych w ciągu 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Dodatkowo, wymagane są dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub kontynuowanie nauki, a także posiadane kwalifikacje zawodowe.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Kwalifikacja wojskowa. Kategorie

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich i psychologicznych podczas kwalifikacji wojskowej może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

  • kategoria A - zdolny do służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej, o której mowa w art. 129, a także zdolność do odbywania służby zastępczej;
  • kategoria B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju;
  • kategoria D - niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
  • kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Znasz regionalizmy z kujawsko-pomorskiego? Tylko mieszkaniec regionu rozwiąże ten QUIZ bezbłędnie
Pytanie 1 z 12
Zakluczyć, czyli:
FB SE: Barbara Bursztynowicz zastąpiona dublerką! Nie dali Elżuni pożegnać widzów "Klanu"? "Nie miałam wpływu"