Podlewam kwiaty „brudną wodą”, bo wtedy lepiej rosną. Trzeba tylko uważać na jedno!

i

Autor: Pexels

poradnik

Kwiaty podlewam tylko wodą z akwarium! Wtedy rosną jak na drożdżach! Na jedno trzeba uważać

2024-10-11 15:09

Podlewanie kwiatów doniczkowych i ogrodowych wodą, którą już raz użyliśmy do innych celów to sposób na jej oszczędzanie, ale i na to, by małym kosztem odżywić nasze rośliny. Trzeba jednak pamiętać, co oczywiste, że woda przeznaczona do podlewania nie może być zanieczyszczona chemicznymi środkami. Na niektóre zanieczyszczenia organiczne tez lepiej uważać. O szczegóły pytamy Katarzynę Rydzewską, biolożkę i architektkę krajobrazu.

Katarzyna Rydzewska, biolożka i architektka krajobrazu w rozmowie z nami opowiedziała już o kilku naturalnych metodach na wzmocnienie roślin doniczkowych. Tym razem mówi, jak połączyć ekologiczne sposoby na powtórne wykorzystanie wody z naturalnym nawożeniem roślin.

Podlewam rośliny wodą z akwarium, pięknie rosną po takim nawozie

Brudna woda z akwarium nie musi skończyć w zlewie. To szczególna woda, bo przecież musi spełniać wiele kryteriów, aby być odpowiednią dla ryb, skorupiaków i roślin wodnych. Dlatego tak istotna jest jej czystość, właściwe pH, temperatura oraz twardość. Zużyta woda z akwarium może być korzystna dla roślin doniczkowych.

- Zawiera ona wiele składników odżywczych, gdyż organizmy żyjące w wodzie pozostawiają w niej substancje organiczne, które są korzystne dla wzrostu roślin - mówi Katarzyna Rydzewska.

Zalety podlewania kwiatów doniczkowych, m.in. paprotek, wodą z akwarium

  • Woda z akwarium może zawierać naturalne mikroorganizmy, które korzystnie oddziałują na korzenie roślin, wspierając zdrowy wzrost.
  • Woda z akwarium jest dobra dla roślin, które preferują lekko zasadowe środowisko.
  • Woda w akwarium jest zazwyczaj oczyszczana, bez chloru i substancji chemicznych (mogą być w nieprzegotowanej wodzie pitnej), co jest korzystne dla roślin.

Podlewając kwiaty wodą z akwarium, trzeba uważać. Koniecznie musimy obserwować rośliny. Sygnałem o tym, że taka kuracja, zamiast pomagać — szkodzi, jest żółknięcie liści, usychanie, tracenie liści i kwiatów.

Nie podlewaj tym storczyków! Wolą deszczówkę

Woda z akwarium może nie sprawdzić się do podlewania storczyków. Zwykle ma zasadowe pH, podczas gdy te kwiaty preferują bardziej kwaśne warunki - o pH od 5,5 do 6,5. Dla nich można przygotować praktycznie za darmo inną odżywczą miksturę z tego, co jest w każdej kuchni.

Dlaczego warto wodą po gotowaniu warzyw odżywiać rośliny doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe, ale też rośliny ozdobne i warzywa w ogrodzie, można z powodzeniem podlewać wodą po gotowaniu warzyw, m.in. ziemniaków.

- Trzeba pamiętać, by była niesolona - zaznacza Katarzyna Rydzewska.

Jak przygotować wodę po gotowaniu warzyw do podlewania?

Woda, którą zazwyczaj wylewamy, stanowi bogate źródło minerałów oraz witamin, które mogą stanowić istotne wsparcie dla potrzeb roślin domowych. Taki zabieg może wspomóc wzrost roślin, jednocześnie zapobiegając niedoborom. Składniki mineralne z warzyw są wypłukiwane do wody podczas procesu gotowania, powinien trwać ok. 30 minut. Oczywiście podlewamy kwiaty, gdy woda wystygnie.

Wersja FB: Kolejna inwestycja w Warszawie opóźniona. Ludzie nielegalnie biegają przez Wisłostradę!