Inwazja kleszczy w lasach pod Bydgoszczą i nie tylko. Ale uważać trzeba też w miejskich parkach!
Kleszcze można spotkać nie tylko w lasach, ale też miejskich parkach. Coraz więcej osób zgłasza się do lekarza z chorobami odkleszczowymi.
- W 2024 roku na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu tylko w województwie kujawsko-pomorskim leczyło się ponad 7 tysięcy osób.
- To więcej niż w 2023 roku!
Kleszcze przenoszą groźne choroby. Jak się zabezpieczać przed kleszczami?
Ze spaceru można przynieść do domu pasażera na gapę. Leśnicy spod Bydgoszczy ostrzegają przed kleszczami, których już mnóstwo w lasach. Trzeba na nie uważać, bo przenoszą groźne choroby. Jak chronić się przed tymi pajęczakami.
- Pamiętajmy o długich skarpetach i długich spodniach, nawet jeśli jest ciepło. To zabezpieczy nas przed tym, moim zdaniem, najgroźniejszym zwierzęciem w lesie, czyli przed kleszczem. Kleszcze potrafią wyczuć nasz pot, nasz zapach, nasze ciepło nawet z kilkudziesięciu metrów. Najlepszym zabezpieczeniem jest prewencja: ubiór, stosowanie odstręczających środków, ale też dokładne oglądanie całego ciała po takim spacerze - podpowiada Łukasz Specjał z Nadleśnictwa Solec Kujawski.
Kleszcze przenoszą groźne choroby – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Nie można lekceważyć żadnych niepokojących objawów.
- Rumień wędrujący o kształcie owalnym w miarę upływu czasu się powiększa. Na ogół ma kształt obrączkowaty. Jeśli rumień samoistnie zniknie, nie oznacza to wyzdrowienia i należy zgłosić się do lekarza. Kolejnymi objawami są gorączka, zmęczenie, bóle głowy i uczucie rozbicia - przestrzega - Anna Michałek z Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.
Kleszcze są najbardziej aktywne od wiosny do wczesnej jesieni.