„Mam 16 lat i szukam pracy. Mogę robić właściwie wszystko”. Nastolatki chcą pracować w wakacje, to nie czas na odpoczynek

i

Autor: Pexels

na mieście

„Mam 16 lat i szukam pracy. Mogę robić właściwie wszystko”. Nastolatki chcą pracować w wakacje, to nie czas na odpoczynek

2024-06-26 8:43

- No, chłopaku, chciałbym tyle umieć, kiedy byłem w twoim wieku - tak na jedno z opublikowanych w sieci ogłoszeń zareagował internauta. Ktoś inny napisał: Odezwij się, mam bramę do pomalowania. Bo 16-letni ogłoszeniodawca umie kłaść panele, odnawiać balkony, malować pokoje, naprawiać auta, sprzątać samochody, kosić trawę, wykonywać naprawy stolarskie. Młodzi bydgoszczanie rwą się do pracy. A co im w tym wieku wolno?

Nastolatki z Bydgoszczy szukają pracy na wakacje. Ogłoszeń jest mnóstwo

W sieci, na grupach w mediach społecznościowych, w których ogłoszenia dają bydgoszczanie, aż roi się od takich ofert.

  • Mam 16 lat i szukam dorywczej pracy od zaraz. Nie boję się nowych wyzwań, bardzo szybko się uczę. Dotychczas opiekowałam się dziećmi, pracowałam na festynach, malowałam twarze, sprzątałam.
  • Jestem 16-letnim pasjonatem rowerów i chciałbym zaoferować moje usługi naprawy roweru. Potrafię naprawić i wymienić części, wyregulować hamulce i przerzutki, wyczyścić i nasmarować łańcuch, zadbać o piasty i wiele więcej. Nie pobieram dużych opłat, tylko tyle, ile potrzebuję na zakup nowych części i drobne wynagrodzenie. Można mi zaufać, bo kocham rowery i dbam o nie jak o własne.
  • Mam 16 lat i szukam pracy na okres wakacji, ponieważ chcę sobie zarobić. Każda praca mi odpowiada, każdą pracę mogę wziąć, byleby coś zarobić. Fajnie, jakby się coś szybko znalazło, mogę nawet robić zakupy dla kogoś czy wychodzić z psem, wyrzucać śmieci i różne takie.
  • Mam 16 lat i szukam pracy dorywczej w Bydgoszczy. Mogę pomóc w warsztacie, przy budowie domku lub w elektryce pod nadzorem specjalisty oraz wykonywać dużo innych lżejszych prac, jak sprzątanie, przekopywanie.
  • Mam 15 lat szukam pracy na wakacje, żeby sobie trochę dorobić. Podejmę się każdej pracy w typie: remonty pokoi, kładzenie paneli, odnawianie balkonów, drobne prace mechaniczne przy aucie, koszenie trawy, drobne prace stolarskie.

- Chcę wyjechać z przyjaciółkami na kilka dni do Paryża w połowie sierpnia, dlatego bardzo zależy mi, by w lipcu zarobić na ten wyjazd jak najwięcej - mówi Marysia, 16-latka z Bydgoszczy. - Dałam ogłoszenie, źe chętnie zajmę się dziećmi (mam doświadczenie, bo mam dwie młodsze siostry), mogę zajmować się psami, robić zakupy, zrywać owoce. W zeszłym roku załapałam się do jednej z firm na taśmę produkcyjną. Pakowałam pojemniki do kartonów. Pojechałam za to na Mazury, a we wrześniu jeszcze dołożyłam rodzicom do mojego kursu językowego. Tym razem tam nie aplikuję, bo zatrudniają na pełne dwa miesiące. W przyszłym roku na pracę poświęcę całe wakacje, bo chcę zarobić na prawo jazdy - zapowiada.

Nastolatka: Na rozmowy o pracę chodzę z tatą. Ja mówię, on robi tło

Jak opowiadają młodzi ogłoszeniodawcy, spotykają się z pozytywnymi reakcjami. Nie na wszystkie oferty odpowiadają. Wybierają te, które wyglądają na wiarygodne, najchętniej miejsca, które polecili im starsi koledzy.

- Mój tata zaproponował, że będzie chodził ze mną za pierwszym razem do pracy, jaką sobie znajdę. To się sprawdza, nigdy nie spotkało mnie nic przykrego - mówi Marysia. - Dzięki temu też łatwiej mi rozmawiać z pracodawcą, umawiać się na konkretne godziny i kwoty. Mówię ja, tata tylko towarzyszy, robi za tło, ale czuję się dzięki temu jakoś pewniej. Moje koleżanki załatwiają wszystko same i też nigdy się nie nacięły. Jedynie co to kilka lat temu mój kuzyn przepracował w sadzie tydzień, a potem gospodarz nie chciał mu zapłacić, udało się dopiero po interwencji jego rodziców. Od tej pory w takich miejscach prosił o dniówki - dodaje.

Czy nastolatek może pracować? Jakie obowiązki musi spełnić pracodawca, by zatrudnić nastolatka?

  • Nie wszyscy pracodawcy są przekonani do zatrudniania tak młodych osób, ale z reguły ci, którzy się odważą, za rok znów szukają takich sezonowych pracowników. Mają zapał i cel, a proste prace wykonują solidnie po przeszkoleniu.
  • W Polsce minimalny wiek, od którego można podjąć pracę, to 15 lat. Młodsze osoby mogą pracować tylko w ramach działalności artystycznej, sportowej, reklamowej lub kulturalnej za zgodą rodziców i odpowiednich władz.
  • Młodzież w wieku 15-16 lat może pracować maksymalnie 6 godzin dziennie i 30 godzin tygodniowo. Osoby w wieku 16-18 lat mogą pracować maksymalnie 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Praca nie może odbywać się w godzinach nocnych.
  • Młodociany ma prawo do co najmniej 30-minutowej przerwy w pracy, jeżeli jego dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny.Musi mieć zapewniony co najmniej 14-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy oraz co najmniej 48-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy, obejmujący niedzielę.
  • Nastolatek musi mieć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na podjęcie pracy.
  • Pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki pracy zgodnie z przepisami prawa pracy, w tym m.in. zawrzeć umowę o pracę, zapewnić odpowiednie wynagrodzenie oraz przestrzegać zasad BHP.

Do jakich prac wolno zatrudniać nastolatki?

  • Młodocianym nie wolno powierzać prac szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia, takich jak prace w warunkach narażenia na hałas, wibracje, czy substancje chemiczne.
  • Osoby w wieku 15-18 lat mogą wykonywać tylko lekkie prace, które nie zagrażają ich zdrowiu, bezpieczeństwu ani nie kolidują z obowiązkiem szkolnym.
Sekretne życie Eweliny Flinty. Ocean tajemnic…

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?