Medalistka paralimpiady w Paryżu dostanie uchwyt do rakiety skrojony specjalnie dla niej. Pracują nad tym ludzie sportu, technologii, biznesu i nauki

i

Autor: Mat. PZTS/UKW

nauka i sport

Medalistka paralimpiady w Paryżu dostanie uchwyt do rakiety skrojony specjalnie dla niej. Pracują nad tym ludzie sportu, technologii, biznesu i nauki

2025-01-03 19:19

Dorota Bucław pochodzi z Bydgoszczy. W 2024 roku wywalczyła brąz na Letnich Igrzyskach Paralimpijskich w Paryż. Poruszająca się na wózku sportowczyni wcześniej reprezentowała nasz kraj na Igrzyskach w Londynie, Rio de Janerio i Tokio. W 2022 roku została mistrzynią świata w tenisie stołowym osób niepełnosprawnych w Granadzie. Na co dzień reprezentuje barwy Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa, ale jest też związana z bydgoską Gwiazdą. Jest absolwentką I LO w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Gospodarki. To właśnie m.in. w Bydgoszczy powstaje dostosowany idealnie do jej potrzeb uchwyt na rakietę tenisową z wykorzystaniem druku 3D. Żeby to przedsięwzięcie się udało, ściśle współpracują ze sobą ludzie sportu, technologii, biznesu i nauki.

Dorota Bucław trenuje tenis stołowy. Po urazie rdzenia kręgowego nie poddała się i sięga po kolejne medale

Dorota Bucław trenuje od dziecka. Latami budowała karierę koszykarki, ale przez uraz splotu ramiennego musiała ją przerwać. Chwyciła za rakietę do tenisa stołowego, trenowała w klubie Astoria Bydgoszcz. W 1999 r. doznała urazu rdzenia kręgowego, ale i to nie sprawiło, że zrezygnowała z walki o siebie i sportowe wyniki. Zdobywa najważniejsze sportowe tytuły jako zawodniczka Integracyjnego Klubu Sportowego AWF w Warszawie. Treningi wymagają jednak nie tylko jej zaangażowania, ale i sprzętu (nie tylko specjalistycznego wózka). Żeby mogła grać, jej rakieta musi być niejako przywiązana do dłoni, co bywa uciążliwe i powoduje dyskomfort.

Medalistka paralimpiady w Paryżu potrzebuje specjalistycznego uchwytu do rakiety

- Mam stary uchwyt wykonany przez lekarzy - mówi Dorota Bucław.

Lepszego rozwiązania dla medalistki szukał Polski Związek Tenisa Stołowego.

- Dzięki naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ich współpracy z przedsiębiorcami oraz PZTS i wykorzystaniu druku 3D stworzony zostanie idealny model dopasowany do dłoni zawodniczki - chwali się UKW.

Ludzie sportu, biznesu, technologii i nauki łączą siły. Tak powstaje uchwyt do rakiety 3D

Ale to wyzwanie dotarło do Bydgoszczy przez stolicę. Michał Janowski z PZTS skontaktował się w tej sprawie z warszawską firmą 3DLab. Tam powstał wstępny projekt.

- Pan Michał przyniósł nam uchwyt, którego pani Dorota używa obecnie. Po rozmowie, poznaniu indywidualnych potrzeb i wymagań (także wytycznych, jakie biorą pod uwagę sędziowie sportowi) przedstawiliśmy naszą koncepcję nowego uchwytu, zaproponowaliśmy kilka rozwiązań, wydrukowaliśmy wstępną wersję, na której dalej można pracować, wprowadzając modyfikacje - mówi Jakub Hawliczek z 3DLab.

I bydgoska firma, i bydgoscy naukowcy mają doświadczenie zarówno w podobnych projektach, jak i we współpracy, a jednak przygotowanie takiego uchwytu i wydrukowanie go w całości w 3D, a wcześniej dostosowanie go do indywidualnych potrzeb to nowe wyzwanie.

Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dostali projekt, by go zeskanować.

- Po stronie Alpha Ponte było wykonanie na podstawie skanu modelu 3D, który spełniałby zadanie odwzorowania istotnych elementów prototypu stworzonych na podstawie geometrii dłoni p. Doroty. modelowania gładkich powierzchni i nadania całości walorów estetycznych - mówi Adam Prentki, prezes bydgoskiej spółki z o.o. Alpha Ponte. - Prototyp oddaliśmy do oceny zawodniczce - dodaje.

Dorota Bucław testuje nowy uchwyt do rakiety 3D

Trwają testy nowego uchwytu. Najprawdopodobniej za kilka tygodni dopracowany sprzęt trafi do tenisistki. Będzie ergonomiczny, idealnie dopasowany.

- W stosunku do pierwszej wersji zmienić trzeba było m.in. system mocowania. Początkowo stawialiśmy na bardziej skomplikowany, ale ostatecznie wybierzemy prostszą wersję, taką, ktorą bez zastrzeżeń zaakceptują sędziowie sportowi podczas zawodów - mówi Jakub Hawliczek.

Najpewniej pierwszy wielki test nowego uchwytu odbędzie się na mistrzostwach Europy zaplanowanych na 2025 rok. A nam pozostanie trzymanie kciuków za paralimpijkę z Bydgoszczy i rozwój technologii oraz współpracy nauki z biznesem.

Nastolatek z mamą ratują konie po przejściach. Dzięki akcji Siano na siano zwierzęta przetrwają zimę. Zobaczcie zdjęcia

Autobusy znów jeżdżą mostem Bernardyńskim w Bydgoszczy
Polska na ucho
Czarownice
Gwara kujawsko-pomorska. Te słowa zrozumieją tylko lokalni mieszkańcy. Znasz ich znaczenie?
Pytanie 1 z 15
Czym są "lumpy"?
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor: